W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Narodowe Czytanie – „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza

Narodowe Czytanie – „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza
Data rozpoczęcia 2022-09-03
Godzina rozpoczęcia 12:00
Organizator Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Akcja

Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie zaprasza na Narodowe Czytanie – „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza.

Na stronie facebookowej będzie można obejrzeć nagranie „Ballad i romansów”. Pracownicy Biblioteki, ubrani w stroje z epoki dzięki uprzejmości dyrekcji Teatru im. Juliusza Osterwy, w pięknej przestrzeni Muzeum Wsi Lubelskiej przeczytają wybrane ballady.

W dniach 3 - 10 września Biblioteka zachęca do przybycia do Filii nr 2 przy ul. Peowiaków 12, z własnym egzemplarzem „Ballad i romansów”. Będzie można otrzymać okolicznościową pieczęć, upamiętniającą tegoroczną akcję.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie co roku uczestniczy w tej akcji. Do tej pory czytaliśmy dzieła  dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, oraz „Nowele polskie”. W 2020 roku ze względu na panującą epidemię postanowiliśmy nagrać naszą interpretację  "Balladyny" Juliusza Słowackiego, a w kolejnym roku - „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą  – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. – Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej