W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Narodowe Czytanie Henryka Sienkiewicza

Narodowe Czytanie Henryka Sienkiewicza
Data rozpoczęcia 2014-09-06
Godzina rozpoczęcia 16:00
Miejsce Restauracja "GramOffOn", Rynek 12
Kategoria Akcja

W tym roku odbędzie się trzecia edycja akcji Narodowe Czytanie, zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter.

Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego jest organizatorem akcji w Lublinie. Partnerami są Teatr im. Hansa Christiana Andersena, Szkoła Wokalno-Aktorska "Qurtyna" i Restauracja GramOFFon. Gośćmi specjalnymi będą satyrycy z Kabaretu SMILE.

Podczas akcji aktorzy i bibliotekarze przeczytają wybrane sceny z powieści Henryka Sienkiewicza. W ramach tegorocznej edycji Narodowego Czytania organizatorzy zapewniają możliwość spontanicznego czytania. Każdy mieszkaniec miasta będzie mógł przynieść swój egzemplarz "Trylogii" i przeczytać wybrany cytat. Dodatkową atrakcją podczas spotkania będzie możliwość otrzymania na przyniesionej przez siebie książce, pamiątkowego stempla przysłanego przez Biuro Kultury i Dziedzictwa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Jeśli jednak ktoś z publiczności nie będzie miał własnych książek, a zechce zaprezentować ulubiony fragment, to będzie i taka możliwość. Organizatorzy przewidują nagrody książkowe. Wydarzenie ma charakter otwarty - zapraszamy wszystkich Państwa, abyśmy razem przeczytali „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, pamiętając o tym, iż najwybitniejsze dzieła rodzimej literatury tak pięknie jednoczą nas jako wspólnotę, wzmacniają polską tożsamość i narodową dumę.


Narodowe Czytanie stanowi wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć zapierające dech w piersiach przygody Sienkiewiczowskich bohaterów. W powieściach tworzących ten cykl pierwszy polski noblista w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą, a nierzadko komizmem i humorem. „Trylogia” to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw. „Trylogia” zachwycała, prowokowała do dyskusji i choć czasem prowadziła do sporów czy polemik – kształtowała całe pokolenia Polaków.
Pisana „ku pokrzepieniu serc” w czasach, gdy Polska była pod zaborami, istnieje w narodowej pamięci niczym mityczna historia o poszukiwaniu prawdy, o potrzebie duchowej przemiany,
o poświęceniu i honorze.
Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej