W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady
Data rozpoczęcia 2019-06-15
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce Państwowe Muzeum na Majdanku, ul. Droga Męczenników Majdanka 67
Organizator Państwowe Muzeum na Majdanku
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

14 czerwca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Do jego obchodów tradycyjnie przyłącza się Państwowe Muzeum na Majdanku.

14 czerwca o godzinie 10.00 w Centrum Obsługi Zwiedzających PMM rozpocznie się wydarzenie, którego centralnym punktem będzie spotkanie z członkami Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. Opowiedzą oni między innymi o tym, jak obozowe doświadczenia ukształtowały ich późniejsze życie. Rozmowie towarzyszyć będzie projekcja filmu pod tytułem „Wyszedłem z Majdanka… Majdanek nie wyszedł ze mnie” złożonego z fragmentów relacji opowiadających o życiu, doświadczeniach i traumach poobozowych ocalonych. O godzinie 12.00 przy Pomniku-Bramie nastąpi uroczyste złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w hołdzie ofiarom Majdanka.

15 czerwca Muzeum zaprasza do poznania historii KL Lublin z perspektywy Andrzeja Stanisławskiego, byłego więźnia Majdanka. Spotkanie pt. „… ja znowu jestem w obozie, kiedy wam o tym opowiadam… Historia miejsca w historii człowieka” rozpocznie się o godzinie 11.00 w Centrum Obsługi Zwiedzających PMM

Program spotkania: 

  • 11:00-11:15 – Kim był Andrzej Stanisławski? – przedstawienie sylwetki byłego więźnia
  • 11:15-12:00 – obóz na Majdanku w relacji wideo Andrzeja Stanisławskiego
  • 12:00-12:20 – prezentacja archiwalnych dokumentów, dotychczas nieudostępnianych szerszej publiczności, związanych z Andrzejem Stanisławskim
  • 12:30-14:30 – oprowadzanie po terenie Państwowego Muzeum na Majdanku śladami Andrzeja Stanisławskiego i jego wspomnień „Pole śmierci”

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady ustanowiony został decyzją Sejmu RP z 2006 roku. Upamiętnia on pierwszy transport Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. 14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali tam z więzienia w Tarnowie grupę 728 osób. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej