W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF neTTheatre i Grupa Coincidentia - Turandot. Spektakl w języku angielskim

Data rozpoczęcia 2011-07-17
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Kategoria Spektakl

Teatr Centralny
neTTheatre i Grupa Coincidentia - Turandot. Spektakl w języku angielskim

scenariusz i reżyseria: Paweł Passini
wizualizacje: Maria Porzyc
muzyka: Pawel Passini
współpraca scenograficzna: Michalina Kostecka
konsultacja języka migowego: Magdalena Urbańska
występują: Dagmara Sowa, Katarzyna Tadeusz, Iga Załęczna, Paweł Chomczyk, Mariusz Laskowski
premiera 16 października 2009
Spektakl powstał w koprodukcji neTTheatre i Grupy Coincidentia


Ostatnia, niedokończona opera Giaccomo Pucciniego, historia chińskiej księżniczki Turandot zadającej zagadki i uśmiercającej zalotników, którzy nie potrafią ich rozwiązać. Pod postacią ekscentrycznego księcia Kalafa do jej królestwa trafia sam Puccini. Okrzyknięty w Nowym Jorku najsławniejszym człowiekiem na świecie, właściciel 17 samochodów i kilkuset milionów dolarów już wie, że umiera na raka krtani. Przez lata wlecze ze sobą wizję służącej Dorii Manfredi, która otruła się w konsekwencji posądzenia o romans z Maestrem. Najpierw głodowała, a następnie wypiła truciznę, by po trzech dniach konwulsji zamienić się w materię bardziej subtelną. Jej ciało poddane sekcji zdołało jeszcze poświadczyć, że Doria była dziewicą. Od tej pory prostytutki, gejsze i niewolnice z nieznośnie wzruszającym śpiewem na ustach skwapliwie uśmiercają się w operach Mistrza. Dlatego oprócz zimnej księżniczki Turandot na scenie pojawia się niewolnica Liu, v oczywiście po to żeby odebrać sobie życie. I oczywiście zaśpiewać. Na jej przedśmiertnej arii Puccini zatrzymuje się. Już nigdy nic więcej nie napisze. Obudzi się w Chinach, gdzie nie słychać jego muzyki, a językiem urzędowym jest język migowy. W królestwie Turandot okrucieństwo i czas liczy się inaczej. W krzyku torturowanych księżniczka i Puccini szukają formuły miłosnego akordu.

Inspirowana "Nagim Lunchem" Williama Borroughsa wyprawa do Kraju Środka. Opera dla głuchych. Najnowsza premiera neTTheatre i Grupa Coincidentia - przyjdź i rozwiąż zagadki. (Spektakl z użyciem Polskiego Języka Migowego)

Nagrody:
- Nagroda aktorska dla Katarzyny Tadeusz na 51 Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (2011)
- Nagroda Magnolii na 46 Festiwalu Kontrapunkt przyznawana przez miasto Szczecin dla spektaklu "Turandot" (2011),
- Grand Prix IX Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy dla Pawła Passiniego za spektakl "Turandot" (2011),
- Grand Prix dla Pawła Passniego na IX Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy za spektakl "Turandot" (2010)
- Wyróżnienie specjalne dla Pawła Passiniego za autorski spektakl "Turandot" na XVI Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2010)


Bilety: Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie biletowej Centrum Kultury w Lublinie. Każda osoba może odebrać maksymalnie 4 jednoosobowe zaproszenia


Kontakt:
tel.: 081 53 603 18
e-mail: centralny@ck.lublin.pl

Najważniejsze wydarzenia cykliczne