W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Nie taki straszny dwór - wersja opery dla młodzieży

Nie taki straszny dwór - wersja opery dla młodzieży
Data rozpoczęcia 2008-05-09
Godzina rozpoczęcia 11:00
Kategoria Opera

Teatr Muzyczny w Lublinie przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizuje projekt dla młodzieży pt. „Nie taki straszny dwór”- Promocja twórczości artystycznej wśród młodzieży Lubelszczyzny.
Celem projektu jest propagowanie i prezentacja kultury wysokiej wśród młodego pokolenia.
Adresowany do młodzieży gimnazjalnej i licealnej z województwa lubelskiego stanowi nową i niezwykle atrakcyjną formę edukacji.

„Straszny dwór” Stanisława Moniuszki jako opera narodowa wzbogaca wiedzę o historii Polski z czasów jej świetności, a co najważniejsze podkreśla jej bogaty patriotyczny wymiar.
Teatr Muzyczny w Lublinie zdecydował się na wybór tej opery z uwagi na to, iż jej prezentacja ukazuje wartości, które są tak potrzebne dzisiejszej młodzieży.
„Straszny dwór” jest doskonałą okazją do ukazania polskiego dziedzictwa zarówno w aspekcie historycznym jak i kulturalnym. Niebagatelną rolę odgrywa tu muzyka, która swoją melodyką doskonale rysuje kolejne pejzaże. Jej twórcą był jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów.
„Nie taki straszny dwór”, zaadresowany do młodzieży jest jedyną tego typu wersją spektaklu operowego w Polsce.
Wartości patriotyczne i historyczne zawarte w przedstawieniu ukazane są w sposób dowcipny, a momentami satyryczny. Podczas spektaklu młodym widzom towarzyszy narrator, (w tej roli Robert Skolmowski) który „oprowadza” widzów po tak odległym dla nich świecie, wprowadza w realia historyczne, wyjaśnia zawiłości fabuły w taki sposób, aby każdy w pełni uczestniczył w tym wydarzeniu.

„Nie taki straszny dwór” to specjalne zaproszenie młodego widza do wspólnego przeżywania prawdziwej sztuki w nieskomplikowanej, miłej atmosferze.
Wystąpią soliści, balet, chór i orkiestra Teatru Muzycznego w Lublinie pod batutą Jacka Bonieckiego, Dyrektora Artystycznego Teatru Muzycznego w Lublinie.
Finałowego mazura zatańczy Zespół Pieśni i Tańca UMCS.
Przed spektaklem…
Każdy z uczestników otrzyma nawiązującą do treści przedstawienia broszurę informacyjno-edukacyjną.
Podczas spektaklu przewidziane są: konkursy, niespodzianki i inne atrakcje.
Spektakl trwa ok. 2 godz. z jedną przerwą. W spektaklu udział bierze 110 wykonawców (soliści, chór, balet, orkiestra).

kierownictwo muzyczne: Jacek Boniecki
współpraca muzyczna: Piotr Wujtewicz
reżyseria i inscenizacja: Robert Skolmowski
scenografia: Małgorzata Słoniowska

Ceny biletów:
18 i 20zł


źródło: www.teatrmuzyczny.eu

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej