W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Nie tylko Jezioro Łabędzie”- impresje muzyczno-baletowe

„Nie tylko Jezioro Łabędzie”- impresje muzyczno-baletowe
Data rozpoczęcia 2010-04-29
Godzina rozpoczęcia 11:00
Kategoria Spektakl

Spektakl ten adresowany jest do starszych uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum. Chcemy pokazać, że taniec to nie tylko teledyski, czy przysłowiowa „gimnastyka” do muzyki tak często ostatnio pokazywana w różnych programach telewizyjnych, że poprzez choreografię można wypełnić brzmienie muzyki czy dopełnić piękno malarstwa, że czasami tam gdzie brakuje słów na określenie stanów naszych emocji, ruch-taniec jest ich uzupełnieniem.

Głównym celem tego koncertu jest uświadomienie młodym ludziom, że taniec i choreografia, choć wydaje się być podporządkowana muzyce, jest wobec niej sztuką partnerską. Choreograf tak jak kompozytor czerpie swe natchnienie z otaczającego go świata - z malarstwa, grafiki, ulotnych przeżyć czy wzruszeń, które czasami bardzo trudno wyrazić jest słowami. Zarówno artysta malarz, kompozytor, poeta czy choreograf, każdy z nich poprzez swoją dziedzinę sztuki maluje obrazy, każdy z nich na swój sposób próbuje „dotknąć” delikatnych strun naszej wrażliwości.

Zobaczymy fragmenty z muzycznych spektakli teatralnych, gdzie taniec i choreografia były uzupełnieniem całości spektaklu, reżyserskiej wizji i miały za zadanie podkreślić charakter poszczególnych scen. I tak zobaczymy m.in. obraz Wiednia z czasów CK Austrii, gdzie królowała muzyka J. Straussa. Zobaczymy i usłyszymy walc „Nad pięknym modrym Dunajem” oraz „ Elijen a Magyar” - polkę. Kolejnym miejscem naszej baletowej podróży jest rozpasany Paryż epoki Toulouse-Lautrec’a. Ujrzymy scenę rodem z Moulin-Rouge z królującym wtedy Cancanem. Uwieńczeniem całości tego programu będą dwa duety i zarazem dwa różne odcienie miłości. „Medytacje” do muzyki Thais’a opowiedzą nam o pożegnaniu z ukochaną osobą, przepełnionym ogromną rozpaczą i samotnością. Drugi duet do muzyki J. Barrego z filmu „Pożegnanie z Afryką” jest pełen ciepła i spełnionej miłości, harmonii i radości życia. Spektakl niesie ze sobą duże walory artystyczne i edukacyjne. W tajniki (świat?) baletu i poszczególnych etiud wprowadzi nas narrator, który będzie obecny podczas widowiska i opowie o fragmentach sztuk, które będziemy mogli zobaczyć na scenie.

Powiązane:

Opera Lubelska

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej