W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Nie tylko szata kolorystyczna - kostium a kreowanie bohatera

Nie tylko szata kolorystyczna - kostium a kreowanie bohatera
Data rozpoczęcia 2020-06-18
Godzina rozpoczęcia 19:00
Organizator Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wykład

Akademia Kina CSK zaprasza na wykład: "Nie tylko szata kolorystyczna - kostium filmowy a kreowanie bohatera" Kaja Klimek Kajutex. 

Każdy z nas ma jakiś kostium filmowy, który chętnie by przechwycił i dodał do swojej garderoby. Suknia Majowej Królowej z “Midsommar” Ariego Astera, kurtka Kierowcy z “Drive” i przypominająca pompon cheerliderki pelerynka Harley Quinn z “Ptaków nocy” - osobiście w każdej chwili chętnie przyjmę. To oczywiście mocno wymyślne, spektakularne, wykreowane i wyraziście zaznaczone na ekranie kostiumy. Ale one, jak każde nie tylko odziewają i zdobią, ale i pełnią określoną funkcję w poszczególnych scenach filmu i całej historii. Pracy kostiumografa, a czasem projektanta mody, który tworzy tę warstwę filmowej opowieści przyjrzeć można się z co najmniej kilku perspektyw. Kostiumograficzna i filmoznawcza nasuwa się sama, zaprzęgnijmy jeszcze do działania socjologię, kulturoznawstwo i filozofię.

PROWADZĄCA:
Kaja Klimek Kajutex
- edukatorka, tłumaczka i krytyczka filmowa i popkulturowa. Absolwentka dziennikarstwa i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prowadzi zajęcia poświęcone filmowi i popkulturze na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Gdańskim oraz warszawską Akademię Filmu Dokumentalnego przy Festiwalu Millenium Docs Against Gravity. Stale współpracuje z Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej i Filmoteką Szkolną, gdzie zajmuje się edukacją, w tym prowadzeniem warsztatów krytyki filmowej dla dzieci i młodzieży. Jako programistka filmowa i kuratorka współpracuje m.in z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym i Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy gdzie jest gospodynią Klubu Serialowego #wodcinkach. Obecnie prowadzi program "Seriaale" na TVN Fabuła - pierwszy telewizyjny program w Polsce w całości poświęcony serialom.

INNE WYKŁADY:

 • 28 maja / W obliczeniach był błąd - polskie filmy fantastycznonaukowe cz.1
  4 czerwca / Bohaterki - te dobre, te złe i te skomplikowane


CO ZYSKASZ UCZESTNICZĄC W AKADEMII CSK:

 • będziesz czerpać większą satysfakcję z oglądania filmów i seriali
 • staniesz się widzem bardziej uważnym i świadomym
 • rozwiniesz wiedzę o filmie
 • podniesiesz kompetencje
 • zdobędziesz umiejętność analizy filmu
 • zmienisz swoje postrzeganie kina
 • będziesz czerpać większą przyjemność z obcowania z kinem
 • poznasz ważne momenty historii kinematografii i zagadnienia dotyczące estetyki filmowej, środków wyrazu oraz społecznych funkcji filmu
 • i przede wszystkim będziesz mieć większą frajdę z oglądania filmów i seriali w domu lub w kiedyś w kinie. 


DLA KOGO JEST AKADEMIA CSK:
Akademia skierowana jest do wszystkich zainteresowanych, niezależnie od wieku, wykształcenia i poziomu znajomości kinematografii.

KIEDY I GDZIE:
Zajęcia odbywają się w czwartki o 19:00 online, na żywo, co tydzień lub co 2 tygodnie i składają się z około 60-minutowego wykładu i dyskusji. Naszymi wykładowcami są eksperci i pasjonaci kina: Kaja Klimek i Tomasz Kolankiewicz.

JAK UCZESTNICZYĆ?
Udział w webinarze jest bezpłatny - należy jedynie zapisać się za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego
Link do wydarzenia organizatorzy wyślą w dniu seansu (sprawdźcie też spam). Liczba miejsc jest ograniczona.

O KINIE CSK
Kino CSK mieści się w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. To miejsce spotkań z dobrym kinem artystycznym, autorskim oraz gatunkowym. To również inteligentna rozrywka dla widzów wymagających oraz szukających w kinie emocji, piękna, inspiracji oraz niezapomnianych doświadczeń. Kino CSK posiada swoją wirtualną salę na platformie mojeEkino.pl. Organizatorzy zapraszają do oglądania filmów z ich repertuaru pod linkiem: https://www.mojeekino.pl/show/kino-csk-lublin.

PARTNER AKADEMII KINA CSK: FINA Wałbrzyska 3/5

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, czyli FINA, ekspert w zakresie wiedzy o filmie, to instytucja, której pasją jest film i ambitna kinematografia, misją – ochrona i propagowanie dziedzictwa audiowizualnego realizowana m.in. poprzez digitalizację i rekonstrukcję tytułów należących do klasyki polskiego przedwojennego i współczesnego kina; nadrzędnym celem – udostępnianie i promowanie zasobów filmowych i rejestracji audiowizualnych (np. teatr, muzyka, słuchowiska) oraz stwarzanie przestrzeni do niezwykłych spotkań z twórcami i ludźmi kina. FINA prowadzi ponadto działalność edukacyjną, kulturalno-oświatową, producencką i wydawniczą oraz wykorzystuje nowe technologie do działań w zakresie upowszechniania kultury audiowizualnej.

Zbiory FINA to jedne z największych archiwów w Europie, a część zbiorów jest udostępniana online w takich serwisach jak m.in.: Ninateka (ninateka.pl) – internetowy serwis VOD oferujący ponad 8000 wyjątkowych materiałów poświęconych kulturze: filmów fabularnych i dokumentalnych, rejestracji spektakli i koncertów, animacji, słuchowisk i publicystyki; Fototeka (fototeka.fn.org.pl) – wirtualny bank zdjęć, kadrów i postaci filmu polskiego; Gapla (gapla.fn.org.pl) – wirtualna galeria plakatów filmowych ilustrujących polskie i zagraniczne produkcje; Repozytorium Cyfrowe (repozytorium.fn.org.pl) internetowa baza wiedzy o filmie, najlepsze fragmenty polskiej kinematografii, archiwalne recenzje i ciekawostki filmowe. FINA powstała 1 czerwca 2017 roku w wyniku połączenia Filmoteki Narodowej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego.
 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej