W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Niedziela z lnem
Data rozpoczęcia 2018-08-26
Godzina rozpoczęcia 12:00
Miejsce Muzeum Wsi Lubelskiej, al. Warszawska 96
Organizator Muzeum Wsi Lubelskiej
Udział Płatny
Koszt udziału 12 zł/normalny, 6 zł/ulgowy
Kategoria Warsztaty

Nauka cierlenia i międlenia, tajniki teatralnej charakteryzacji z wykorzystaniem lnu, a dla najmłodszych lniany plac zabaw – już w najbliższą niedzielę w lubelskim skansenie odbędzie się święto lnu.

W ostatni sierpniowy weekend, 26 sierpnia Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na "Niedzielę z lnem". Podczas wydarzenia zabytki lniarskie i wiedza muzealników zostanie przedstawiona w formie różnorodnych spotkań z publicznością. Na poletku dojrzałego lnu weźmiemy udział w żniwach lnianych, czyli wspólnym, ręcznym zbiorze lnu. Później, przy stodołach, będzie można nauczyć się międlenia i cierlenia lnu polegającego na łamaniu łodyg i oddzielaniu paździerzy od włókna. Do czego wykorzystywano włókna lniane dowiemy się na pokazach kręcenia powrozów, snucia nici na kołowrotku oraz bielenia i mierzenia płótna dawnymi miarami. Ponadto w miasteczkowej remizie zostaną pokazane tajniki ludowego teatru amatorskiego z wykorzystaniem lnu do charakteryzacji i scenografii. Z myślą o dzieciach przygotowano specjalny lniany plac zabaw z lnianymi rzutkami, konkurencjami z wędkami o lnianych żyłkach oraz z grami i próbami zręcznościowymi.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej