W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Niezwykli z Lublina: Jakub Kijuc

Niezwykli z Lublina: Jakub Kijuc
Data rozpoczęcia 2011-03-22
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Kategoria Spotkanie

Jakub Kijuc jest twórcą komiksu Konstrukt wydawnictwa CZARNA MATERIA.

Komiks jest inspirowany amerykańskimi i polskimi wydaniami zeszytowymi z lat '90 i sugerowany jest dla Dojrzałego Czytelnika. Część akcji „Konstruktu” jest osadzona w Lublinie.

„Każdy pojedynczy zeszyt wygląda jak obiekt sprzed lat. Na okładce widoczne są zagięte rogi, kolory są przygaszone, papier jest jakby poprzecierany – tak, jak to często bywa w komiksach, które można znaleźć w szafach miłośników „Spider-Mana” czy „Supermana”, którzy swoją przygodę z rysunkowym medium rozpoczynali w latach '90 ubiegłego wieku.
To nie koniec zawirowań czasoprzestrzennych, które serwuje nam Jakub Kijuc (Kiyuc). Po lekturze pierwszej części oraz zaznajamiając się z całą otoczką zbudowaną wokół komiksu, można wywnioskować, że „Konstrukt”, pomimo stylizacji, tak naprawdę jest artefaktem, ale pochodzącym z... przyszłości! Tak! Jest to relikt „dawnego świata”, który jest częścią działania artystycznego na gigantyczną skalę i w niezwykłym natężeniu, dzięki któremu przenosimy się do alternatywnego świata przyszłości po nuklearnej zagładzie. W tym wirtualnym świecie cała seria „CMP:Konstrukt” została już wydana, a zeszyty Czarnej Materii są niejako „z odzysku”, wyrwane z czasowego kontinuum i zaprezentowane czytelnikom tu i teraz.”

„Konstrukt” - opowiada historię starcia ludzi/istot/idei, których niezwykła proweniencja pozwala im na kontrolę i dosłowne kształtowanie/zniekształcanie Rzeczywistości.
Formalnie komiks odnosi się do wcześniejszych działań Jakuba Kiyuca w dziedzinie plastycznych instalacji przestrzennych oraz obiektów „umiejscowionych” w świecie po nuklearnej zagładzie.

Wstęp wolny