W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Noc Kultury: Ja, Maria – spektakl | WEJŚCIÓWKI

Noc Kultury: Ja, Maria – spektakl | WEJŚCIÓWKI
Data rozpoczęcia 2016-06-04
Godzina rozpoczęcia 20:00
Miejsce Teatr im. H. Ch. Andersena ul. Dominikańska 1
Udział Bezpłatny
Kategoria Wydarzenie

Monodram oparty na biografii słynnej noblistki Marii Curie-Skłodowskiej.

Jest rok 1911. Marii przyznano drugą Nagrodę Nobla – za wydzielenie czystego radu. W tym samym czasie wybucha wielki skandal związany z upublicznieniem przez paryską prasę informacji o jej romansie z naukowcem Paulem Langvinem. Oburzeni tym faktem Paryżanie gromadzą się pod domem noblistki, obrzucając ją obelgami i wybijając szyby w oknach. Z Komitetu Noblowskiego Maria otrzymuje list z prośbą, by w związku z zaistniałą sytuacją zrezygnowała z udziału w ceremonii wręczenia nagrody.
W takiej atmosferze zastajemy bohaterkę: pogrążoną w depresji, samotną, a jednocześnie dumną i w pełni świadomą swojej wartości. Poświęcenie pracy zostawia wyraźne ślady na jej zdrowiu. Wyniszczająca anemia, powodowana chorobą popromienną, wysysa z niej resztki sił. Maria, leżąc w łóżku, za zaciągniętymi kotarami, wraca wspomnieniami do minionych etapów swojego życia.

Obsada: Mirella Rogoza-Biel

Reżyseria: Stanisław Miedziewski
Scenariusz: Mirosława Szawińska

Spektakl zrealizowany w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Lublin.

Więcej informacji i pełny program na stronie: http://nockultury.pl