W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Noc Kultury: Wyobraź sobie Lubartowską… | W starym kinie – Yentl

Noc Kultury: Wyobraź sobie Lubartowską… | W starym kinie – Yentl
Data rozpoczęcia 2016-06-05
Godzina rozpoczęcia 00:00
Miejsce ul. Lubartowska
Udział Bezpłatny
Kategoria Wydarzenie

19:00-0:00 – Bus2Europe – zwiedzaj Europę hippi busem!

W dwóch oldschoolowych busach z lat 70′ pokazane zostaną slajdy i filmy z wypraw po całej Europie. Uczestnicy wydarzenia będą mogli „wziąć udział” w wyprawach do Portugalii, Grecji czy Bułgarii.

21:15-2:00 W starym kinie
21:15-22:00 – Nocne Kino Kabarety – filmy krótkomertażowe
22:00-0:00 – „Sztukmistrz z Lublina”, reż. Menahem Golan, 1979 r.
00:00-2:15 – „Yentl”, reż. Barbra Streisand, 1983 r.

Podczas Nocy Kultury, w jednonocnym kinie na ul. Lubartowskiej, wysłuchamy koncertu smyczkowego, zobaczymy pokaz filmów krótkometrażowych Nocne Kino Kabarety oraz dwie filmowe adaptacje dzieł noblisty Isaaca Bashevisa Singera.

Na początek krótkie filmy, o bardzo zróżnicowanym charakterze, które powstały podczas spotkań Kino Kabaretów na całym świecie w ubiegłym roku, a których akcja toczy się wyłącznie nocą.

Program:
„Terror Prostitutes” / „Terrorystki prostytutki” – A. Steinmacher, P. Zakrzewski, Teatroterapia
„2am” / „2 w nocy” – M. Griffini
„Cut, cut, cut!” / „„Cięcie, cięcie, cięcie!” – Little Italy Production
„Kino Kabaret” – M. Stenzel
„This is for you” / „To dla ciebie” – C. Wickstone
„Black Shade” / „Czarny odcień” – N. Heery

Pierwszy z filmów – „Sztukmistrz z Lublina” w reż. Menahema Golana – opowiada o burzliwych losach żydowskiego wędrownego sztukmistrza Yashy Mazura, będącego bez wątpienia najsłynniejszym bohaterem literackim, związanym z naszym miastem. Opowieść o miłosnych perypetiach bohatera – granego przez Alana Arkina – łączy w sobie momenty zarówno zabawne jak i niezwykle wzruszające. Choć Yasha w każdej odwiedzanej miejscowości ma kochankę, to zawsze powraca do oczekującej go w Lublinie wiernej żony Estery. W roli jednej z kochanek sztukmistrza wystąpiła hollywoodzka gwiazda Louise Fletcher. Oprócz walorów filmowych, pokaz stanowi niepowtarzalną okazję, aby zobaczyć reżyserskie wyobrażenie na temat Lublina, który zagrały tu dwa miasta niemieckie – Berlin i Monachium.

Drugą propozycję stanowi musical „Yentl”, nakręcony na podstawie utworu „Yentl, the Yeshiva Boy”. Ten amerykańsko-brytyjski melodramat z 1983 roku opowiada historię Yentl, młodej i niezwykle utalentowanej dziewczyny, która buntuje się przeciw ortodoksyjnej tradycji, zabraniającej kobietom uczenia się. Chcąc zgłębiać wiedzę, po śmierci ojca przebiera się za chłopca i przyjmuje imię Anschel, a następnie trafia na nauki do jesziwy w Bychawie. To oczywiście dopiero początek tej skomplikowanej historii, wyreżyserowanej przez Barbrę Streisand, za którą w 1983 roku otrzymała Oscara w kategorii najlepsza reżyseria, najlepsza komedia lub musical oraz najlepsza muzyka z piosenkami/adaptacja.