W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Noc Świętojańska
Data rozpoczęcia 2007-06-22
Godzina rozpoczęcia 22:00
Miejsce Plac po Farze
Kategoria Wielowątkowe

Ogrodom Piosenek, jak co roku towarzyszy magiczne widowisko muzyczne. Na scenie pojawi się m.in. Kapela Klezmerska Dwootho, żywiołowa gwiazda folku ukraińskiego - Hajdamaki oraz Federacja w nowym programie Tygiel.

Muzyczna treść programu "Tygiel" są kompozycje federatów, jak najbardziej współczesne, ale będące rodzajem hołdu dla tradycji Kresów. Spuścizny, na którą składają się wpływy Mazowsza, Małopolski, Podlasia, Wołynia, Podola, Siedmiogrodu. Koncert zawiera wiele kompozycji z gruntu cygańskich i żydowskich. Jest też w nim kilka ludowych autentyków. Wśród autorów znajdziemy Adama Mickiewicza, Icyka Mangera, Michała Bronisława Jagiełłę, Danę Parys-White, Włodzimierza Wysockiego, a także „rodzimych” autorów federacyjnych.

Program miał premierę w listopadzie ubiegłego roku i zgromadził rekordową widownię. Jest bowiem niezwykle żywiołowym, muzycznym fajerwerkiem. Są w składzie muzycy specjalnie do projektu zaproszeni, zawodowcy od etnicznej brzmieniówki: Gabriel Tomczuk (kontrabas) i Marek Tarnowski (akordeon).

Koncerty odbędą się w otoczeniu magicznej scenografii Jarosława Koziary. W trakcie Nocy zobaczymy magiczne przesilenie, i autentyczne słowiańskie obrzędy.

Hajdamaky

Haydamaky "Członkowie zespołu Haydamaky są współczesnymi uczniami ukraińskiego kultu tradycji. Dzięki ich duchowej i muzycznej jedności poświęcają się sprawie wydostania swej kultury z rąk skorumpowanej, niemoralnej mentalności." Zespół Haydamaky rozpoczął karierę w 1991 r., niedługo po ogłoszeniu przez Ukrainę niepodległości wobec Związku Radzieckiego.(...) Ma na celu stworzenie rdzennie ukraińskiego stylu muzyki popularnej, którego źródłem inspiracji będzie własne dziedzictwo kulturowe i tradycje. (...) W przeciwieństwie do większości zespołów ukraińskich propagujących radziecki styl występów estradowych czy naśladujących modę zachodnią i amerykańską, dążył do wprowadzenia elementów ukraińskiej muzyki folkowej poprzez kulturową mieszankę stylów łącznie z reggae i ska. Muzyka zespołu Haydamaky inspirowana jest rozmaitymi rodzajami muzyki etnicznej z całego świata, w szczególności z różnych regionów Ukrainy: Polesia, Bukowiny, Zakarpacia. Inne wpływy pochodzą z późnej punkowej twórczości Shane'a McGowana i z muzyki reggae zespołów Burning Spears i Black Uhuru.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej