W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Noc szlakiem synagog - warsztaty dla dzieci

Noc szlakiem synagog - warsztaty dla dzieci
Data rozpoczęcia 2021-08-06
Godzina rozpoczęcia 15:00
Miejsce Parking przed Jesziwą, Lubartowska 85
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Koszt udziału obowiązują zapisy
Kategoria Warsztaty

Wydarzenie jest częścią Lubliner Festival 
Zapisy od 26.07 pod adresem: , ilość miejsc ograniczona
Organizator GWŻ Filia w Lublinie, wydarzenie towarzyszące. 

Noc szlakiem synagog – to warsztaty dla dzieci poświęcone… synagodze, z których dzieci dowiedzą się, co to za miejsce, jak wygląda wnętrze synagogi i jak należy się w niej zachowywać. Najmłodsi będą mieli także okazję wysłuchać „Opowieści rabina Nachmana z Bracławia” w opracowaniu Henryka Halkowskiego. Nie zabraknie także kolorowanek.

Cadyk Nachman z Bracławia (1772-1810) był prawnukiem twórcy polskiego chasydyzmu – Izraela ben Elizera (Baal Szem Towa). Jego uczniowie alegoryczne opowieści cadyka Nachmana postrzegali jako zawierające całą prawdę o świecie. Opracowane przez wybitnego publicystę, historyka i znawcę chasydyzmu Henryka Halkowskiego opowieści Nachmana wprowadzą dzieci w świat żydowskich tradycji i zwyczajów.

Wydarzenie towarzyszące, którego organizatorem jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie Filia w Lublinie, to projekt, który współgra z działaniami Gminy mającymi za zadanie upamiętniać miejsca związane z kulturą i historią żydowską w Lublinie. Są to między innymi działania mające na celu porządkowanie miejsc pamięci, ich eksponowanie i promocję. Jednym z podstawowych zadań gminy jest dbanie o dziedzictwo materialne i niematerialne Żydów na obszarze jej działania, w tym w Lublinie, a także edukacja kulturalna mieszkańców miast, którą w Lublinie gmina realizuje poprzez liczne wykłady otwarte, koncerty, spektakle, warsztaty, wystawy i inne wydarzenia kulturalne. Gmina od lat uczestniczy też w festiwalach miejskich takich jak Wielokulturowy Lublin czy Lubliner Festival, współpracując z licznymi organizacjami takimi jak Teatr NN, Centrum Kultury czy Stowarzyszenie „Studnia Pamięci”.

Animator Filii Lublin – Agnieszka Litman, ukończyła studia z zarządzania, e-edytorstwa i technik redakcyjnych oraz grafikę komputerową i DTP. Była też słuchaczem specjalizacji międzykierunkowej Judaistyka na UMSC. Działa jako wolontariuszka w Lublinie, zarówno w społeczności żydowskiej, jak i podczas wydarzeń kulturalnych w Lublinie. Od listopada 2020 roku pracuje w Filii Lublin Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, gdzie zajmuje się organizacją życia społecznego, działalnością kulturalną i edukacyjną.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej