W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Noc tańca - Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy oraz Hulajhorod

Noc tańca - Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy oraz Hulajhorod
Data rozpoczęcia 2011-10-07
Godzina rozpoczęcia 22:00
Kategoria Akcja

Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy

Skład:
Aleksander Krupa – harmonia trzyrzędowa
Michał Kapturski – skrzypce
Jan Wochniak – bębenek obręczowy, baraban

Muzycy tradycyjni, grający klasykę tanecznego repertuaru regionu radomskiego, czyli: mazurki, oberki, polki a także walce i fokstroty. Członkowie grupy zdobywali „muzykanckie” doświadczenia indywidualnie. Od roku 2006 grają razem w obecnym składzie.

Hulajhorod

Skład:
Iryna Baramba
Anastazja Fiłatowa
Olena Didyk
Oleksandr Wowk
Seweryn Danylejko
Serhij Postolnykow

Muzycy tradycyjni młodego pokolenia, zajmujący się badaniem i rekonstrukcją folkloru muzycznego centralnej Ukrainy. Grupa powstała w Kirowohradzie w 2002 roku.

Na repertuar zespołu składa się tradycyjna muzyka wokalna i instrumentalna oraz tańce zapisane podczas ekspedycji folklorystycznych na Połtawszczyznę, Kirowohradczyznę i Czerkawszczyznę. Męska część zespołu zajmuje się pracą nad odtworzeniem i opanowaniem manier wykonawczych, w jakich śpiewa się pieśni rekruckie, czumackie, kozackie i historyczne. Do repertuaru żeńskiego należą szczodrówki, pieśni wiosenne i kupalskie, liryczne oraz cała tradycja weselna.

Wykonywana przez skład instrumentalny zespołu „troista muzyka” składa się z dwojga skrzypiec, basów i bębna. Podczas zabaw prowadzonych przez zespół bardzo często pojawiają się także wywodzące się z tego stylu tańce: hopak, kozaczok, mietlica, orlica, hreczanyki, polka.

Członkowie zespołu wykonują muzykę, jakiej nauczyli się od wiejskich artystów, stąd też ich pracy towarzyszy przekonanie, że powinna być ona wykonywana bez „uwspółcześniania”, aranżowania i interpretacji. Chociaż cały skład zespołu posiada wykształcenie muzyczne i etnomuzykologiczne, w swojej pracy czują się bardziej praktykami i kontynuatorami tradycji niż badaczami.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej