W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Nuty polne, leśne i domowe. Anna Malec z Jędrzejówki

Nuty polne, leśne i domowe. Anna Malec z Jędrzejówki
Data rozpoczęcia 2021-06-02
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Facebook Jarmarku Jagiellońskiego
Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Bohaterką trzeciego spotkania z cyklu „Kobiety” będzie mistrzyni z Lubelszczyzny – Anna Malec (1910-1991).

Trudno „dopasować” tę śpiewaczkę i jej twórczość do jakichkolwiek kryteriów etnomuzykologicznych, społecznych czy literackich. Kochała śpiewać. Słuchając jej, można odnieść wrażenie, że śpiew był dla niej tak samo ważny, jak wszystko inne, co w życiu ceniła i co sprawiało jej radość. Miała ogromny repertuar, na każdą okazję, a w głosie nieskończoną ilość barw i odcieni, wibracji, ornamentów i uśmiechu, który słychać w pieśniach.

Wiejskie kobiety: śpiewaczki, tkaczki, hafciarki, kucharki, przewodniczki obrzędów.

Matki, gospodynie, znachorki, położne. A także instrumentalistki, organistki, wykonawczynie przedmiotów użytkowych i ozdobnych. Inicjatorki wielkich zmian obyczajowych i społecznych w swoim środowisku, spełniające posługi wokół życia i śmierci osób bliskich i obcych. Biografię każdej z nich naznacza nie tylko to, na co kobiety przez wiele setek lat musiały się godzić z racji płci, pozycji społecznej, wychowania i szczegółowych zasad określających reguły życia w tradycyjnej społeczności. Patrzę na nie przez pryzmat ich niezwykłych umiejętności i talentów oraz wewnętrznej siły, która pozwala im realizować się w jednej z najsilniejszych i najbardziej unikalnych potrzeb człowieka – twórczości.

Zapraszam!

Ewa Grochowska