W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

O podróży na Wschód i pisaniu dla umarłych. Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem

O podróży na Wschód i pisaniu dla umarłych. Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem
Data rozpoczęcia 2023-02-24
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Sala Czarna Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN”, ul. Grodzka 21
Organizator Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie literackie

Czy pisanie bywa podróżą? Czy podróż jest formą pisania? I czym jest podróż na Wschód? Wschód ma wiele twarzy. Dziś jest to także twarz wojny. Czy literatura jest wobec wojny bezradna? Czy może być formą walki? Czy czegoś broni? Coś ocala? Podczas rozmowy z Andrzejem Stasiukiem zostaną poruszone powyższe tematy, tłem spotkania będzie najnowsza książka „Przewóz”.

„Gorący czerwiec 1941 roku. Jasne księżycowe noce, niskie bagienne łąki, cienisty sad i zimna żyła rzeki, która podzieliła świat na pół. Na jednym brzegu Niemcy, żelazny wąż czołgów, ciężarówek, maszyn. Na drugim Rosjanie. Pośrodku wiejski przewoźnik, który z jednego brzegu na drugi wozi nocą każdego, kto zapłaci”. Taki opis możemy znaleźć na okładce książki. „Przewóz” opowiada o losach ludzi, którym przyszło żyć w czasie pełnym niebezpieczeństw i śmierci.

Andrzej Stasiuk

Andrzej Stasiuk jest cenionym i wielokrotnie nagradzanym autorem. W 2005 roku został laureatem Literackiej Nagrody Nike. Autor często podróżował na „Wschód”, dlatego też data spotkania nie została wybrana przypadkowo. Po wybuchu wojny w Ukrainie Andrzej Stasiuk, zaangażował się w pomoc humanitarną.

Rozmowę z autorem poprowadzi Paweł Próchniak - literaturoznawca, antropolog literatury, krytyk literacki, badacz poezji oraz zagadnień pamięci kulturowej i wyobraźni symbolicznej.

Spotkanie będzie również transmitowane na kanale YouTube Bramy Grodzkiej. Na miejscu będzie możliwość zakupu książki.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej