W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady
Data rozpoczęcia 2022-06-14
Godzina rozpoczęcia 10:00
Miejsce Państwowe Muzeum na Majdanku, ul. Droga Męczenników Majdanka 67
Organizator Państwowe Muzeum na Majdank
Udział Bezpłatny
Kategoria Uroczystość

14 czerwca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady ustanowiony w rocznicę pierwszego transportu polskich więźniów do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz.

Do jego obchodów tradycyjnie przyłącza się także Państwowe Muzeum na Majdanku.


O godzinie 10:00 w Centrum Obsługi Zwiedzających odbędzie się spotkanie organizowane przez pracowników Państwowego Muzeum Majdanku dla uczniów lubelskich szkół średnich. Podczas wydarzenia będziemy wspominać, zmarłego w zeszłym roku Zdzisława Badio, byłego więźnia KL Lublin i wieloletniego prezesa lubelskiego oddziału Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. W spotkaniu uczestniczyć będą również byli więźniowie Majdanka, którzy po prezentacji (ok. godz. 11:15) złożą kwiaty przy Mauzoleum na terenie byłego obozu.


Drugim wydarzeniem organizowanym przez Państwowe Muzeum na Majdanku 14 czerwca jest spotkanie poświęcone najnowszej publikacji przygotowanej wspólnie z wydawnictwem Prószyński i S-ka. Nowa edycja „Nieba bez ptaków” Danuty Brzosko-Mędryk jest jednym z najważniejszych świadectw ukazujących los więźniów KL Lublin i jedną z pierwszych relacji spisanych przez więźniarki obozu koncentracyjnego na Majdanku. Na spotkanie promocyjne książki odbędzie się w Centrum Kultury w Lublinie o godz. 18:00.
Autorka wspomnień, wówczas dwudziestodwuletnia warszawianka Danuta Brzosko została zatrzymana przez Niemców za działalność konspiracyjną, a następnie osadzona w więzieniu gestapo na Pawiaku. Po pięciu miesiącach, 17 stycznia 1943 r. deportowano ją do niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie otrzymała numer 4550. Była m.in. pierwszą spikerką Radia Majdanek, pielęgniarką w obozowym szpitalu oraz jedną z więźniarek pracujących jako sprzątaczki w barakach załogi SS. W kwietniu 1944 r. Danuta Brzosko-Mędryk została deportowana do KL Ravensbrück, stamtąd zaś odesłano ją do Komanda Lipsk, podobozu KL Buchenwald.


W archiwum Państwowego Muzeum na Majdanku znajduje się zarówno rękopis, maszynopis „Nieba bez ptaków”, jak i publikacja z 1969 r. z odręcznymi uwagami autorki, a także wiele cennych pamiątek. Część z nich będzie można zobaczyć na specjalnie przygotowanej wystawie prezentowanej podczas spotkania promocyjnego.
W rozmowie z Katarzyną Boracą, Marta Grudzińska, redaktorka naukowa publikacji, oraz Nadia Sola-Sałamacha, historyczka z Państwowego Muzeum na Majdanku, opowiedzą o wyzwaniach napotkanych podczas powstawania najnowszej edycji książki oraz o historii KL Lublin jako obozu widzianego oczami więźniarek. Skupienie się na kobiecej perspektywie jest w tym wymiarze szczególnie ważne, ponieważ w tym roku przypada 80. rocznica utworzenia na Majdanku niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej