W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Objazdowa Etiuda&Anima - seans piąty

Objazdowa Etiuda&Anima - seans piąty
Data rozpoczęcia 2021-10-03
Godzina rozpoczęcia 17:30
Miejsce Centrum Spotkania Kultury, plac Teatralny 1
Organizator Centrum Spotkania Kultury w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału 12/15 zł
Kategoria Film

Pokazy filmowe w ramach wydarzenia Objazdowa Etiuda&Anima

Własne śmieci, reż. Daria Kopiec, Polska 2020,6’26” (Grand Prix - Złoty Żmij konkursu ANIMA.PL)
Nie ma nic wspanialszego niż obiad z rodziną. Choć ten sam scenariusz powtarza się w nieskończoność. I choć oprócz jedzenia trzeba przełykać słowa swoich bliskich. Czasem gorzkie. Czasem tak przewidywalne, że chce się wymiotować. Recytowane śpiewająco od wielu długich lat.

Łowy, reż. Mateusz Jarmulski, Polska 2019, 8’ (Srebrny Żmij konkursu ANIMA.PL)
Miasteczko otoczone lasami i jeziorami, położone gdzieś w północnej części Polski. Kilkanaście domów i gospodarstw oraz mały barokowy kościół. Bohater, jedenastoletni chłopiec, spędza tutaj ostatni miesiąc wakacji. Zaczytany w przygodowych powieściach o Dzikim Zachodzie jest głodny przygód i doświadczeń. Wyposażony w reporterski magnetofon i łuk eksploruje okolicę. Niewinna przygoda nagle przestanie być zabawą. To, co chłopiec przeżyje w ten letni wieczór, zostanie w nim na długo.

Marbles, reż. Natalia Spychała, Polska 2019, 5’31” (Brązowy Żmij konkursu ANIMA.PL, Brązowy Żmij dla najlepszego filmu dyplomowego lub debiutu profesjonalnego)
Hipnotyzujące wahadło wprowadza w ruch swoisty mechanizm. Fragmentarycznie pojawiająca się postać, przestrzeń oraz różnego rodzaju przedmioty łączą się w rytmiczny układ wzajemnych zależności. Dźwięk przeplata się z obrazem, tworząc muzykę powtarzających się zdarzeń. Co jest skutkiem, a co przyczyną? Animacja poklatkowa wykonana nitkami na pokrytym wazeliną szkle

backstage_episodes, reż. Marcin Wojciechowski, Polska 2020, 11’ (wyróżnienie konkursu ANIMA.PL)
backstage_episodes to obraz zmagań artysty, muzyka i poety z procesem twórczym. Krótkie epizody dziejące się poza sceną w zamknięciu, odosobnieniu, z dala od blasku scenicznych świateł. Pozornie błahe, nic nie znaczące zdarzenia, którym artysta musi stawić czoła, próbując realizować swoje zamierzenia twórcze. To próba skonstruowania portretu, szkicu psychologicznego jednostki, wykorzystująca postać ikony muzyki alternatywnej lat 80. – Iana Curtisa z grupy Joy Division.

I coś jeszcze, reż. Olga Kłyszewicz, Polska 2020, 6’41” (wyróżnienie konkursu ANIMA.PL)
Obce ręce umieszczają dwa ptaki w zupełnie nowym dla nich środowisku. Między zwierzętami nawiązuje się relacja, w której dłonie siłą rzeczy odgrywają znaczącą rolę.

Takie piękne miasto, reż. Marta Koch, Polska 2019, 7’45” (wyróżnienie konkursu ANIMA.PL)
Poranek. Kobieta budzi się, podchodzi do okna i zauważa na ulicy swojego chłopaka całującego inną kobietę. Zdezorientowana wybiega z mieszkania, by się z nim skonfrontować, lecz mężczyzny już tam nie ma. Aby go odnaleźć, bohaterka wyrusza w samotną podróż po mieście, które z każdą kolejną uliczką staje się coraz bardziej duszne i nieprzychylne. Ulice zacieśniają się, a ludzie, których mija, zdają się mieć wobec niej wrogie intencje. Przerażona obserwuje jak świat, który znała, zmienia się, a za każdym rogiem czyhają na nią kolejne niebezpieczeństwa.

Kobieta z kamyczkiem w sercu/A Woman with a Pebble in Her Heart, reż. Karyna Piwowarska, Jakub Wroński, Polska 2020, 14’ (Wielki Niedoceniony – Nagroda Dyrektora Artystycznego Bogusława Zmudzińskiego w konkursie ANIMA.PL)
Animacja o współtwórczyni „Przekroju” – najstarszego czasopisma społeczno-kulturalnego w Polsce – i wieloletniej zastępczyni Mariana Eilego. „Legendarny Jan Kamyczek to ona właśnie, ale to tylko jedno z jej licznych redaktorskich wcieleń. Współpracownikom tygodnika poświęcano całe eseje, o Jance pisano zawsze zwięźle i lakonicznie. Akapit, strona, a czasem parę stron o tym, że była wcieleniem taktu i dyskrecji, że przez 20 lat nigdy nie podniosła głosu. I że była ważna” – film powstał na podstawie artykułu Ewy Pawlik.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej