W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Obozy pracy na Flugplatzu i przy ul. Lipowej oraz ich rola w eksterminacji Żydów - debata historyków

Obozy pracy na Flugplatzu i przy ul. Lipowej oraz ich rola w eksterminacji Żydów - debata historyków
Data rozpoczęcia 2022-09-01
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Centrum Spotkania Kultur, plac Teatralny 1
Organizator Państwowe Muzeum na Majdanku
Udział Bezpłatny
Kategoria Debata

1 września, w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej, Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza na kolejną debatę historyczną z serii: Akcja „Reinhardt” – co wydarzyło się na Lubelszczyźnie 80 lat temu?

O historii obozów pracy na Flugplatzu i przy ul. Lipowej w Lublinie, ich roli w akcji „Reinhardt” i zagładzie europejskich Żydów, oraz losach więzionych tam osób opowiedzą Marta Grudzińska i Wojciech Lenarczyk.

Obóz przy ulicy Lipowej 

Obóz przy ulicy Lipowej był najdłużej funkcjonującym obozem pracy przymusowej na terenie Lubelszczyzny. Jednocześnie był również pierwszym tego typu ośrodkiem utworzonym przez niemieckie władze okupacyjne z myślą o wykorzystaniu aresztowanych Żydów. Dużą grupę osadzonych tam więźniów stanowili wzięci do niewoli żołnierze Wojska Polskiego – Żydzi walczący w wojnie obronnej podczas kampanii wrześniowej.

Obóz pracy potocznie nazywany Flugplatzem powstał latem 1940 r. na terenie byłej Lubelskiej Wytwórni Samolotów przy ul. Wrońskiej. Początkowo do pracy w nim zaangażowano polskie więźniarki polityczne z Zamku Lubelskiego oraz Żydów – fachowców z getta w Lublinie. Przez cały czas funkcjonowania obozu więźniowie zatrudnieni byli przy sortowaniu, czyszczeniu, naprawie, i wysyłce do Rzeszy mienia zrabowanego Żydom zamordowanym w obozach zagłady w Bełżcu, Treblince i Sobiborze. Na Flugplatzu dokonywano również selekcji wśród osób deportowanych na Lubelszczyznę z wielu krajów okupowanej Europy. Wyselekcjonowani tam rzemieślnicy i fachowcy wykorzystywani byli do pracy zarówno w obozach przy ul. Lipowej i Wrońskiej, jak i w obozie koncentracyjnym na Majdanku. Pozostałych wysyłano w dalszą drogę do Bełżca i Sobiboru. Więźniowie Flugplatzu masowo ginęli w obozie w skutek wycieńczającej pracy, nieludzkich warunków bytowych oraz bestialstwa SS-manów.
Pozostali przy życiu żydowscy więźniowie Flugplatzu i obozu pracy przy ul. Lipowej zostali zamordowani 3 listopada 1943 r. na terenie Majdanka, gdy w ramach akcji „Erntefest” niemieccy funkcjonariusze SS i policji rozstrzelali ponad 18 tys. osób.

Debata transmitowana on-line odbędzie się w czwartek, 1 września, w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie o godz. 18:00. Do uczestnictwa organizatorzy zapraszają za pośrednictwem kanału Muzeum na YouTube oraz profilu na Facebooku.
W wydarzeniu będzie również można wziąć udział w formie stacjonarnej (sala „Kieszeń Mała Sceny”, poziom +1).
 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej