W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Od przodu i od tyłu” – monodram w wykonaniu Mateusza Nowaka

„Od przodu i od tyłu” – monodram w wykonaniu Mateusza Nowaka
Data rozpoczęcia 2014-09-14
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin", ul. Judyma 2a
Kategoria Spektakl

„Od przodu i od tyłu”
inspirowane: „Niemcewicz od przodu i tyłu” Karola Zbyszewskiego
scenariusz: Stanisław Miedziewski i Mateusz Nowak
wykonanie: Mateusz Nowak
reżyseria: Stanisław Miedziewski
kostium: Magdalena Franczak
czas trwania: 60 minut

Treść monodramu skoncentrowana jest wokół XVIII-wiecznej Polski w przededniu jej upadku. W swej powieści, która jest niedoszłą pracą doktorską, Karol Zbyszewski wyśmiewa z równą werwą polityków ze zwalczających się obozów, duchowieństwo, wojsko, nie oszczędzając też króla ani głównego bohatera, autora „Powrotu posła”. Wykpiwa pijaństwo, lenistwo, lekkomyślność, zamiłowanie do pustego frazesu i gestu, dewocję, pieniactwo polityczne i inne przywary, całe społeczeństwo czyniąc w jakimś sensie odpowiedzialnym za klęskę rozbiorów. Sceniczna adaptacja powieści Zbyszewskiego w opracowaniu Stanisława Miedziewskiego i Mateusza Nowaka korzysta z tworzonych w powieści obrazów makabrycznego świata błaznów, którymi główny bohater - król, dyryguje...

Zrealizowano w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin.
Bilety w cenie 5 zł do kupienia na godzinę przed spektaklem.

Mateusz Nowak – jego pierwsza poważna rola to Ochroniarz w dyskotece, w której Kopciuszek poznał Księcia. Rok później sięgnął po klasykę – Henryka Sienkiewicza – i próbował odnaleźć się kreując Zbyszka z Bogdańca i Stasia z „W pustyni i w puszczy”. W tym też okresie – chłopięcych lat bezgrzesznych – powiedział, że chce zrobić monodram. I to na podstawie „Pułapki” Tadeusza Różewicza, w której zaczytywał się w miejskiej bibliotece. Spektakl nie powstał, nie miał mu, kto pomóc. Od zawsze był recytatorem i nieustanne doskonalenie warsztatu słowa, zajęło go w czasach szkoły średniej. Nieudane próby dostania się do szkoły teatralnej, nie załamały go. Postanowił o filozofowaniu, a później czytaniu literatury – tyle, że na ocenę. W 2011 roku, dziesięć lat po silnym postanowieniu „monostworzenia” zrealizował „teatralność” – teatr jednego aktora wyreżyserowany przez Mistrza tej formy – Stanisława Miedziewskiego. Wiele nagród, liczne prezentacje, a przede wszystkim rozgrzana do czerwoności pasja monodramatyzowania doprowadziła do powstania drugiego spektaklu – „Od przodu i od tyłu”.