W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Odpust Zupełny "Renesans po lubelsku"

Odpust Zupełny "Renesans po lubelsku"
Data rozpoczęcia 2018-12-16
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce ACK UMCS „Chatka Żaka”, I. Radziszewskiego 16
Udział Bezpłatny
Koszt udziału Bezpłatne wejściówki na www.facebook.com/pg/odpustzup
Kategoria Koncert

Nowy program Odpustu Zupełnego oparty został na renesansowych tradycjach naszego miasta nosi tytuł „Renesans po lubelsku”.

Repertuar opracowany został typową dla zespołu metodą swobodnego łączenia dostępnych źródeł muzycznych i literackich. Podstawą tekstów pieśni stały się wiersze Sebastiana Klonowica, Biernata z Lublina oraz Jana Kochanowskiego. Do muzyki Odpustu zatańczy Belriguardo- Zespół Tańca Dawnego”, który od lat współpracuje z kapelą. Organizatorzy oprócz uczty dla ducha, przygotują też staropolski poczęstunek.
Odpust Zupełny to zespół muzyki dawnej inaczej... W odróżnieniu od innych zespołów grupa nie dąży do rekonstrukcji . Muzycy starają się zachować ducha epoki, odgadnąć jak kiedyś bywało. Zaczynają od źródła, ale potem dodają wiele od siebie, bo ważna jest atmosfera, budowanie w wyobraźni. Dlatego często zespół żartobliwie określa swoją twórczość jako "współczesną muzykę dawną". Odpust od lat cieszy się dużą popularnością wśród miłośników kultury dawnej. Takie "przeboje" stworzone przez grupę jak "Koło Rycerskie", "Ballada o Henryku" czy "Ballada o Dwóch Krukach" często można usłyszeć w czasie współczesnych biesiad rycerskich. 
Grupa zgłębia dziwną czasoprzestrzeń rozciągającą się od średniowiecza do wiejskiego odpustu. Nawiązuje do średniowiecznych dworskich tradycji Zachodu – twórczości trubadurów i truwerów oraz skomorochów – wędrownych muzykantów dawnej Rusi, piszących ku uciesze rycerzy i dworu pieśni będące echem bitewnych wypraw, wydarzeń społeczno-politycznych, uniesień i przygód miłosnych. 
W 2017 zespół wystąpił na festiwalu "Polkon", a wcześniej zdobył nagrodę Grand Prix na Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w Warszawie czego rezultatem była nagrana w studiu im. Agnieszki Osieckiej III Programu Polskiego Radia debiutancka płyta pt. "Renesans Średniowiecza". Nawiązanie do ducha i artystycznej spuścizny "Renesansu Lubelskiego" jest dla wywodzących się wyłącznie z Lublina muzyków sprawą oczywistą. Temat ciekawie koresponduje także z tytułem pierwszej płyty zespołu.
Projekt został z realizowany w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej