W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

ODWOŁANE - Spektakl: Gliny z innej gliny

ODWOŁANE - Spektakl: Gliny z innej gliny
Data rozpoczęcia 2020-03-25
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału 20/30 zł
Kategoria Spektakl

Serial teatralny to odcinkowe spektakle na podstawie książki Marcina Wrońskiego pt. „Gliny z innej gliny”.

To ostatnia powieść zamykająca cykl przygód komisarza Maciejewskiego, do pracy nad którą Wroński zaprosił znanych w Polsce pisarzy, niekoniecznie kojarzonych z gatunkiem kryminalnym. Własną wersję perypetii Maciejewskiego stworzyli w tym tomie: Andrzej Pilipiuk, Ryszard Ćwirlej, Robert Ostaszewski, a także sam Wroński.

W ramach serialu zobaczymy 4 odcinki sagi o słynnym komisarzu i będą to historie niezależne od siebie i rozgrywające się w różnym czasie i miejscu. Elementem łączącym będzie osoba Maciejewskiego kreowana przez Przemysława Sadowskiego. W pozostałe postacie wcielą się aktorzy lubelskich scen oraz zaproszeni specjalnie: Tamara Arciuch, Matylda Damięcka, Jan Nowicki, Bartłomiej Kasprzykowski, Bartosz Opania, Rafał Mohr, Mirosław Zbrojewicz i inni, z którymi reżyser Łukasz Witt-Michałowski już w przeszłości pracował.

Kryminał w teatrze jest dzisiaj praktycznie nieobecny. Zdarzają się pojedyncze adaptacje prozy tego gatunku takie jak: „Mock” na podstawie powieści Artura Krajewskiego we wrocławskim Capitolu czy „Pogrom w przyszły wtorek” Marcina Wrońskiego na Zamku Lubelskim. Od czasów telewizyjnej poniedziałkowej „Kobry” w Teatrze telewizji, ten gatunek zniknął z teatru zupełnie, a obecnie w literaturze przeżywa ponowny renesans.

Twórcy serialu pragną przywrócić rangę kryminału jako gatunku na tyle pojemnego, że mieszczącego w sobie praktycznie nieskończoną ilość rodzajów i prądów literackich.
Wystarczy wspomnieć Dostojewskiego, Edgara Allena Poe, czy Szekspira,
by rzec, iż każdy rodzaj literackiego plotu jest historią kryminalną. Obecnie królujące na serwisach streamingowych tytuły seriali cieszących się większą popularnością niż filmy fabularne to przede wszystkim kryminały.

Już tego lata wszystkie cztery inscenizacje zostaną zaprezentowane wspólnie, podczas czteroczęściowego spektaklu plenerowego.

Projekt jest współrealizowany przez Fundację InVitro, Towarzystwo Edukacji Kulturalnej w Lublinie i Centrum Kultury w Lublinie

reżyseria: Łukasz Witt-Michałowski; adaptacja: Robert Ostaszewski, Łukasz Witt-Michałowski; obsada: Anna-Maria Sieklucka, Matylda Damięcka, Przemysław Sadowski, Jarosław Tomica, Michał Zgiet, Adam Organista; muzycy: Max Kowalski, Tomasz Kraśkiewicz, Tomasz Deutryk; ruch sceniczny: Wojciech Kaproń; scenografia: Kamil Filipowski; kostiumy: Beata Wójcik

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej