W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

ODWOŁANE - Spektakl: Historia naturalna, czyli o przedziwnych żyjątkach

ODWOŁANE - Spektakl: Historia naturalna, czyli o przedziwnych żyjątkach
Data rozpoczęcia 2020-03-28
Godzina rozpoczęcia 16:00
Miejsce Sala Andersena, Centrum Spotkania Kultur, Plac Teatralny 1
Organizator Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie
Udział Płatny
Kategoria Spektakl

Spektakl dla dzieci od 8 roku życia / Czas: 75 min.

TWÓRCY

  • Scenariusz i dramaturgia: Hubert Sulima
  • Reżyseria: Jędrzej Piaskowski
  • Scenografia i kostiumy: Hanka Podraza
  • Choreografia: Katarzyna Gorczyca
  • Multimedia: Marta Nawrot
  • Muzyka: Jan Tomza – Osiecki
  • Reżyseria świateł: Paulina Góral

OBSADA: Bożena Dragun, Kacper Kubiec, Łukasz Staniewski, Wioletta Tomica, Maria Wąsiel, Ilona Zgiet

REALIZATORZY: Asystent reżysera: Łukasz Staniewski / Inspicjent: Arkadiusz Sławek / Realizacja świateł: Daniel Lasecki / Realizacja dźwięku: Tomasz Nowakowski, Kamil Błaszczak / Realizacja wideo: Piotr Miłkowski / Zdjęcia: Maciek Rukasz / Grafika: Kamil R. Filipowski

To przedstawienie to baśniowa wyprawa przyrodnicza pełna niezwykłych spotkań z niesamowitymi zwierzętami i roślinami. Sześć postaci – Kosmitka, Chłopiec-Dinozaur, Jeż, Małża, Nietoperz i Drzewo - chce odzyskać las, ich dawny dom i „raj utracony”. Wyruszają w przedziwną podróż w głąb pamięci i wyobraźni. Poszukując nieistniejącego już lasu odkrywają prawa rządzące otaczającą ich rzeczywistością i mierzą się z tym, co w życiu nieuniknione – smutkiem, doświadczeniem straty, przemijaniem. Poznając nawzajem swoje historie, przełamują poczucie samotności i zaczynają tworzyć wspólnotę, która pozwala im odzyskać radość i nadzieję.

Spektakl oswaja młodych widzów z naturalnymi zjawiskami dotykającymi każdego z nas, także tymi trudnymi i wymagającymi rozmowy. Obserwacja przyrody staje się pretekstem do rozważań na temat życia, otaczającej nas rzeczywistości oraz wpisanych w nią niepodważalnych praw, procesów i doświadczeń. Pozwala też zastanowić się nad tym jak układamy nasze relacje sami ze sobą, wśród przyjaciół, w rodzinie i szerzej - w społeczeństwie. W końcu wszyscy jako mieszkańcy tej planety (ludzie, zwierzęta, rośliny itd.) podlegamy tym samym prawom natury: narodzin, życia, dorastania, przemijania i śmierci.

Twórców spektaklu interesuje też sama formuła teatru lalkowego i wpisana w jego centrum lalka ╴ “martwy” przedmiot, który na naszych oczach ożywa, w którego aktor-animator potrafi tchnąć życie. Dzięki swojemu jednoczesnemu podobieństwu i odmienności względem człowieka lalka staje się nośnikiem głębszych, ukrytych znaczeń. Oferuje ciekawą perspektywę patrzenia na nas samych i świat, wartą rozważenia szczególnie w czasach wzrastających lęków i niepokojów. Spektakl jest filozoficzną opowiastką nasyconą refleksjami i aluzjami skierowanymi również do widzów dorosłych. Ma formę współczesnej, swobodnej fantazji teatralnej oddziałującej na wszystkie zmysły, bogatej w niezwykłe historie i niezapomniane obrazy.

 

Teatr im. Hansa Christiana Andersena

Dyrektor Naczelny i Artystyczny - Krzysztof Rzączyński

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej