W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Ogłoszenie wyników konkursu na trwałą formę upamiętnienia lubelskiego Placu Śmierci

Data rozpoczęcia 2009-11-09
Godzina rozpoczęcia 14:00
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21

Ogłoszenie wyników konkursu przez Zastępcę Prezydenta Miasta Lublin Włodzimierza Wysockiego wraz z konferencją prasową


Lubelski Plac Śmierci (zwany też błędnie Lubelskim Umschlagplatzem) znajduje się na terenie dawnej Rzeźni Miejskiej (po wojnie Zakłady Mięsne w Lublinie) przy ulicy Turystycznej (dawnej Łęczyńskiej). Jest to niewielki plac między murem od ulicy Zimnej i najstarszymi budynkami zakładowymi z końca lat 20. XX wieku. W 1942 roku Niemcy wykorzystali teren rzeźni do przeprowadzenia deportacji ludności żydowskiej do obozu zagłady w Bełżcu.

Konkurs na upamiętnienie miejsca został ogłoszony 7 lipca 2009 roku przez Zastępcę Prezydenta Miasta Lublin Wojciecha Wysockiego.


Obrady Jury Konkursowego w składzie: prof. Monika Adamczyk - Garbowska, Romuald Dylewski, prof. Małgorzata Kitowska-Łysiak, Dariusz Kopciowski, Robert Kuwałek, Roman Litman, Maciej Paschke, prof. Elżbieta Przesmycka, Marek Szcześniak, Michał Trzewik, Jan Stanisław Wojciechowski, Mirosław Załuski miały miejsce 4 listopada 2009 roku.

Więcej o Lubelskim Placu Śmierci na stronie:

www.lubelskiplacsmierci.tnn.plInformacje o konkursie:

Marcin Fedorowicz
marcinfed@tnn.lublin.pl
tel.: 081 53 258 67

Najważniejsze wydarzenia cykliczne