W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Opowieści podróżnicze Krzysztofa Baranowskiego

Opowieści podróżnicze Krzysztofa Baranowskiego
Data rozpoczęcia 2014-12-03
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Kategoria Spotkanie

Dom Kultury LSM zaprasza na opowieści podróżnicze Krzysztofa Baranowskiego pt. Węgry. Jaskinia Aggtelek i Budapeszt.

"Podróż do stolicy Węgier zaplanowałem w taki sposób, aby znaleźć się w Budapeszcie w czasie obchodów Święta Narodowego Węgier w dniu 21 sierpnia. Film, który nakręciłem podczas tej podróży, pokażę w dwóch częściach.

Część pierwsza w dniu 3 grudnia 2014 r. Jadąc na południe, zatrzymałem się na nocleg koło największej na Węgrzech Jaskini Aggtelek. Jaskinia mierzy łącznie 24 km długości i znajduje się na granicy Węgier i Słowacji. Dostęp do chodników i pieczar jest zarówno ze strony węgierskiej, jak i ze strony słowackiej, jednak udostępniony do zwiedzania fragment jaskini po stronie węgierskiej jest uznawany za znacznie ciekawszy i piękniejszy. Zobaczymy formacje skalne, stalagmity i stalaktyty. Wysłuchamy koncertu w ogromnej pieczarze, przystosowanej do celów spektakli teatralnych. Stamtąd pojedziemy już prosto do Budapesztu. Zwiedzanie stolicy Węgier zaczniemy od okolic Teatru Narodowego, przy brzegu Dunaju. Następnie zobaczymy monumentalny Pomnik Tysiąclecia Państwa z postaciami wszystkich książąt i królów węgierskich, na czele z księciem Arpadem, założycielem Węgier. Idąc dalej zobaczymy zamek Vaydahunyadi, będący kopią zamku z Siedmiogrodu, kąpielisko Szechenyi, zasilane wodami termalnymi o temperaturze 74 stopni, ZOO z pięknymi akwariami, terariami i motylarnią, operę, stadion Arena i dworzec Kelleti. Na koniec zwiedzimy doskonale zachowaną synagogę, drugą pod względem wielkości na świecie (po synagodze jerozolimskiej), oraz Bazylikę św. Stefana.

W drugiej części, którą pokażę w dniu 10 grudnia 2014, zwiedzimy wnętrza Parlamentu - największego budynku Węgier w stylu neogotyckim. Zobaczymy tam m.in. insygnia władzy królów węgierskich: koronę, berło i jabłko. Dalej pospacerujemy po Wyspie Małgorzaty, mierzącej sobie 2,5 km długości i przejedziemy pod Górę Gelerta, skąd jest wspaniały widok na cały Budapeszt. Stąd już blisko na Wzgórze Zamkowe i Stare Miasto. Zobaczymy tam pomnik św. Stefana, mury zamkowe z Basztą Rybacką, wnętrze kościoła św. Macieja i wejdziemy do tuneli wydrążonych pod Wzgórzem Zamkowym, a ciągnących się na 10 km długości i kilka pięter głębokości pod ziemią. Usłyszymy tam bijące serce miasta i napijemy się wina płynącego z kranu. Dalej pojedziemy do Aquincum, czyli zabytkowego miasta założonego przez legiony rzymskie w I w. n.e. Następnego dnia będziemy uczestniczyć w uroczystych obchodach święta narodowego Węgier, oglądając różne pokazy, kiermasze i inscenizacje wokół zamku i na jego terenie. Wieczór zakończy wspaniały pokaz sztucznych ogni z barek zakotwiczonych na Dunaju."

Zapraszam
Krzysztof Baranowski

Powiązane:

Dom Kultury LSM