W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Orient Station: Wernisaż wystawy plakatu „Chernobyl 30 + Fukushima 5”

Orient Station: Wernisaż wystawy plakatu „Chernobyl 30 + Fukushima 5”
Data rozpoczęcia 2016-07-07
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Galeria „Gardzienice”, ul. Grodzka 5a
Organizator Warsztaty Kultury
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Ch 30 + Fu 5 to międzynarodowa kampania plakatowa poświęcona 30-stej rocznicy katastrofy jądrowej w Czarnobylu i 5-tej rocznicy tragedii w Fukushimie. Mottem wystawy jest: „For the future after Chernobyl and Fukushima.”

W 2016 roku, ludzkość będzie obchodzić dwie tragiczne rocznice, które wydarzyły się w różnych, bardzo odległych częściach świata: 30-stą rocznicę katastrofy w Czarnobylu (26 kwietnia 1986 ) oraz 5-tą rocznicę katastrofy w Fukushimie (11 marca 2011). Pomiędzy datami tych tragedii mija ćwierć wieku. Te zdarzenia mają wspólne źródło – sieć relacji „człowiek – postęp naukowy i technologiczny – Planeta Ziemia”.

Czarnobyl i Fukushima pochłonęły wiele ofiar ludzkich, przyniosły zniszczenia i cierpienia setek tysięcy ludzi, przypomniały nam o zagrożeniach związanych z działalnością człowieka i cenie jaką płacimy za postęp naukowy i techniczny. Jednak wydarzenia te są też silnym impulsem do zrozumienia globalnych problemów środowiskowych oraz przekonującym argumentem na rzecz rezygnacji z wykorzystania energii jądrowej i przejście na odnawialne źródła energii, a w końcu zwracają uwagę na nasz stosunek do naszego wspólnego domu jakim jest Ziemia.

Podczas wystawy projektanci z 14 krajów prezentują plakaty, które odzwierciedlają ich myśli i uczucia o katastrofach w Czarnobylu i Fukushimie, przyczyniając się do powstania nowej odpowiedzialności za środowisko naturalne.

Organizator: Stowarzyszenie grafików „4th Block” (Charków, Ukraina)

Kuratorzy: Oleg Veklenko, Iliya Pavlov, Daria Titarenko

Wystawa czynna podczas festiwalu: 6-10 lipca 2016, godz. 11:00-19:00, Galeria „Gardzienice”, ul. Grodzka 5a
Po festiwalu: wystawę będzie można oglądać do 31 lipca 2016 – od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00.