W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Tęgie Chłopy, WoWaKin

Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Tęgie Chłopy, WoWaKin
Data rozpoczęcia 2020-08-21
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Dziedziniec Zamku – Muzeum Lubelskiego w Lublinie
Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Koncert

Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego – to realizowany od kilku lat projekt edukacyjny Warsztatów Kultury w Lublinie, skupiający miłośników muzyki tradycyjnej. Repertuar Orkiestry stanowią tradycyjne melodie z Lubelszczyzny: polki, oberki, majdaniaki, podróżniaki, marsze, walce i fokstroty – pochodzące z nagrań archiwalnych, tradycji rodzinnych liderów orkiestry i ich nauki u wybitnych muzyków tradycyjnych regionu lubelskiego (Stanisław Głaz z Dzwoli, Bronisław Bida z Gródek i inni). Orkiestra miała swoją premierową odsłonę podczas Jarmarku Jagiellońskiego w 2014 roku.

Kapela Tęgie Chłopy – PREMIERA PROJEKTU.

Podobno kiedyś wszystkie istoty mówiły jednym językiem – choć każda na swój sposób. Te same słowa po swojemu kłapał dziób, mełł pysk, wymawiały usta. Każdy odzywał się jak mu było wygodniej, aż w końcu różne gatunki stworzeń przestały się wzajemnie rozumieć.

Nikt się tym szczególnie nie przejął, bo jednocześnie świat stał się bardziej różnorodny, a przez to ciekawszy. I okazało się, że są inne sposoby komunikacji, na przykład muzyka. Każdy śpiewał po swojemu, a jakimś cudem wszyscy się rozumieli. Słuchali się nawzajem, dzielili swoimi radościami i kłopotami, snując barwne opowieści. Najczęściej, nie wiedzieć czemu, o muzyce i muzykowaniu.

Czas płynął i wszystko się zmieniało. Także i muzyka: powstawały nowe instrumenty, style gry i całe muzyczne rodzaje. W końcu każde plemię poszło swoją muzyczną drogą – skowronki i trzmiele, wilki i krowy, owce, ludzie, kaczki.

Ach, warto by znowu razem pograć i pośpiewać! Ale jak to właściwie było? Postanowiliśmy poszukać odpowiedzi w piosenkach z dawnych czasów. Ruszyliśmy więc w najstarsze góry jakie znamy – Góry Świętokrzyskie – i przywieźliśmy stamtąd rozmaite opowieści: o językach, instrumentach, zwierzętach, roślinach i ludziach. Posłuchajcie.

Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innychNazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”.

Większość muzyków zaangażowanych w projekt współtworzy wiele cenionych projektów muzycznych i działań animacyjnych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej.

WoWaKin Trio – PREMIERA PŁYTY „Wiązanka”. WoWaKin, czyli Paula Kinaszewska, Mateusz Wachowiak i Bartłomiej Woźniak. Trzy osobowości pochodzące z różnych muzycznych światów – muzyki tradycyjnej, klasycznej i jazzu. Inspirują się polską muzyką tradycyjną, odkrywają stare i zapomniane melodie i przekazują je współczesnemu odbiorcy. Ich muzyka jest ekscytująca, porywająca, świeża. Tworzą bombę energetyczną wypełnioną niezwykle taneczną, rytmiczną muzyką i pięknymi, chwytającymi za serce melodiami. Reinterpretują muzykę centralnej Polski – Mazowsza i Małopolski Północnej. Ich siłą jest sceniczna swoboda, wigor wypływający z interakcji między muzykami, improwizacja. Podczas koncertu na Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie odbędzie się premiera nowego albumu zespołu WoWaKin „Wiązanka”.