W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Otwarcie spadochronu
Data rozpoczęcia 2011-02-17
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Młodzieżowy Dom Kultury nr 2, ul. Bernardyńska 14a
Kategoria Wystawa

Uroczyste otwarcie spadochronu w dniu rozpoczęcia zimowych zawodów lotniczych.



Wystawy z cyklu "Lotnicza Lubelszczyzna" do oglądania w MDK nr 2 do 14 marca.
Wystawy i filmy

„Lotnictwo w rysunku” prace Sławomira Wróbla, sala im. Vettera


Fotografie:
„Samoloty „Lublin” z archiwum NAC,z archiwum kmdr. ppor. dr. Mariusza Konarskiego, Mirosława Gajewskiego i Galerii Po Schodach, sala im. Vettera i hol Główny

„ Tobie Ojczyzno. Major Stanisław Kostka Krzymowski" - ze zbiorów Sławomira Snopka z Wąwolnicy - hol Główny
16 lutego 1941 roku na błotnistym polu koło wsi Dębowiec wylądowało trzech pierwszych spadochroniarzy z Anglii, dwóch cichociemnych spadochroniarzy AK: kpt. Stanisław Krzymowski (uczeń Lubelskiego Gimnazjum i maturzysta "Staszica", rtm. Józef Zabielski oraz kurier Czesław Raczkowski (z Krasnegostawu). Wystawa upamiętnia 70-rocznicę skoku.

„Generał Góra - lotnicze wspomnienie" z archiwum rodzinnego Tadeusza Góry i Władysława Bubienia, sala Kominkowa
Generał Tadeusz Góra urodził się w 1918 r. w Krakowie. 18 maja 1938 roku jako młody pilot wystartował w Bezmiechowej (gmina Lesko) na szybowcu. Wylądował dokładnie w Małych Solecznikach niedaleko Wilna. Tym przelotem ustanowił rekord świata w długości lotów. Został za to, jako pierwszy pilot na świecie nagrodzony przez Międzynarodową Federację Lotniczą Medalem Lilienthala. W czasie II wojny światowej Góra walczył o Anglię w Dywizjonie 316. Do kraju wrócił w 1948 roku, żeby szkolić polskich pilotów. A w 1977 roku przyjechał do Świdnika, gdzie pracował jako instruktor lotów. Zmarł w styczniu 2010 rou.


„Janusz Kasperek - lotnicze wspomnienie o Mistrzu Świata" z archiwum rodzinnego, sala A5
Sportowiec roku 1996, odznaczony tytułem "Zasłużony dla Miasta Świdnika", Magazyn lotniczy „Skrzydlata Polska” ogłosił Janusza Kasperka Honorowym Sportowcem Lotniczym Roku 1998. Prezydent RP pośmiertnie odznaczył Go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Został również wyróżniony Dyplomem Prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki. Kontynuator rodzinnych i miejskich tradycji lotniczych, dzięki jego sukcesom Świdnik pojawił się w czołówce ośrodków lotniczych świata.
Janusz Kasperek karierę pilota sportowego rozpoczął w 1976 roku w Aeroklubie Robotniczym w Świdniku, którego członkiem był do śmierci. Był najlepszym polskim pilotem w akrobacji samolotowej. 17 X 1998, w trakcie wykonywania akrobacji dwumiejscowy samolot akrobacyjny Extra 300 L zderzył się z ziemią. Jego załoga, Janusz Kasperek i Grzegorz Moskalenko, zginęła na miejscu.

„Morski Dywizjon Lotniczy”
Autorki: Barbara Kos-Dąbrowska, Joanna Grochowska
Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku sala Kinowa

„Zimowe zawody samolotowe – 80 lat historii” ze zbiorów Aeroklubu Lubelskiego, Ryszarda Kasperka, Aeroklubu Krakowskiego, Henryka Jaworskiego
autorzy: Piotr Maciuk, Tadeusz Chwałczyk, Władysław Bubień, Bernerd Koszewski i in. sala Nowa

„Pelagia Majewska - szybowniczka świata, maturzystka III LO" ze zbiorów rodzinnych i Aeroklubu Lubelskiego - w III LO im. Unii Lubelskiej

oraz „Samoloty w rysunku dziecka' – sala Belkowa


Wystawa czynna od 17.02 do 14.03. 2011 r. w godz. 9.00- 19.00 od pon. -pt. w soboty do 15.30.



Wstęp wolny

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej