W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Otwarcie wystawy: Daniil Revkovskiy i Andriy Rachinskiy – „Step Myszek Miki”

Otwarcie wystawy: Daniil Revkovskiy i Andriy Rachinskiy – „Step Myszek Miki”
Data rozpoczęcia 2023-03-24
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5
Organizator Galeria Labirynt w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

Daniil Revkovskiy i Andriy Rachinskiy od 2020 roku pracują nad monumentalnym projektem „Muzeum Cywilizacji Człowieka”. Artyści zakładają, że koniec cywilizacji jest nieunikniony, dlatego też projektują dla przyszłych archeologów Muzeum. Ma ono ułatwić badaczom zrozumienie przyczyn jej istnienia i zniknięcia oraz poznanie sposobów życia i zwyczajów wymarłego gatunku ludzkiego.

Powstające z perspektywy przyszłości realizacje będą wypełniać kolejne sale muzeum, ukazując różne obszary życia na ziemi w czasach, gdy ludzkość jeszcze istniała…

„Step Myszek Miki” to trzecia realizacja w ramach „Muzeum Cywilizacji Człowieka”. W pracy tej artyści badają historię bitew pancernych. Z ich badań wynika, że Ukraina jest krajem, na którego terenie odbyła się największa liczba takich bitew w historii świata. Bohater wystawy Vladislav Lyubchenko – mieszkaniec Charkowa – zgromadził ogromne archiwum zdjęć zniszczonych czołgów. Na wystawie artyści zestawiają te zdjęcia z obsesyjnymi rysunkami innego mieszkańca Charkowa – Ivana Stygatenki, powstałymi w 2024 roku. Jest to wybór z niemal tysiąca szkiców, na których widać antropomorficzne przedstawienia czołgów.

Archiwum uzupełnia praca wideo „Step Myszek Miki. Poszukiwacze”, zrealizowana w 2022 roku w obwodzie charkowskim. Pozostało tam wiele rozbitych czołgów armii rosyjskiej, która próbowała zdobyć Charków. W role tytułowych „poszukiwaczy” złomu wcielają się autorzy filmu, a źródłem metalu są porzucone rosyjskie czołgi. Widzimy jeden z nich, zdeformowany wskutek ostrzału przypomina nieco Myszkę Miki.

Zebrane w całość elementy wystawy tworzą palimpsest, w którym rzeczywistość przenika się z fantazją, a groza sąsiaduje z groteską.

Daniil Revkovskiy i Andriy Rachinskiy to charkowscy artyści, którzy łączą różne formy praktyk artystycznych (instalacje, rekonstrukcje, wideo, archiwa), badając konteksty i krajobrazy przemysłowych regionów Ukrainy. Ukończyli Charkowską Państwową Akademię Projektowania i Sztuki na kierunku projektowanie graficzne. W 2012 roku stworzyli publiczną stronę „Pamjat” (Pamięć) w sieci społecznościowej Vkontakte w celu zbadania pamięci zbiorowej na terytorium postsowieckim. Projekt ten stał się punktem wyjścia do ich współpracy. Nominowani do PinchukArtCentre Prize w 2018, 2020 i 2022 roku, laureaci nagrody publiczności PinchukArtCentre Prize 2020 za projekt „Hooligans”. Zwycięzcy Allegro Prize 2022.

W dniu otwarcia o godz. 20:00 odbędzie się spotkanie z artystami poprowadzone przez Ksenię Malykh, kierowniczkę Platformy Badawczej w PinchukArtCentre w Kijowie.

Wystawa czynna do: 21.05.2023 (wt.-niedz., 12:00-19:00)
​Kurator: Waldemar Tatarczuk

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej