W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Otwarcie wystawy: Dorota Julianna Mościbrodzka | Życie w Zenicie. Od słowa do słowa + spotkanie

Otwarcie wystawy: Dorota Julianna Mościbrodzka | Życie w Zenicie. Od słowa do słowa + spotkanie
Data rozpoczęcia 2016-06-23
Godzina rozpoczęcia 16:00
Miejsce Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12 | Sala Mała
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Wystawa „Życie w Zenicie. Od słowa do słowa” jest fotograficznym zapisem podróży zarejestrowanych aparatem Zenit 12XP. Nie są to jednak czysto dokumentacyjne kadry. Dla autorki podstawowym tworzywem od lat pozostaje słowo i to właśnie ono niezmiennie stanowi dla niej punkt wyjścia do fotograficznej opowieści. Każdy z kadrów, z których składa się wystawa, jest początkiem osobnej historii. Ulice Londynu, Strasburga i rodzinnego Lublina są pretekstem do podjęcia rozmowy z odbiorcą, jak również do opowiedzenia o sobie – wszak fotografia jest zapisem nie tylko świata zewnętrznego, ale i spojrzeniem na osobę autora, co w przypadku Doroty Julianny Mościbrodzkiej – poetki i fotografa – związane jest z głęboką potrzebą przeniknięcia się dwóch materii – słowa i obrazu. Stąd pomysł, aby wystawa „Życie w Zenicie. Od słowa do słowa” była połączeniem zdjęć i tekstów poetyckich. Na ów nierozerwalny związek w pracach Doroty Julianny Mościbrodzkiej zwrócił uwagę fotograf, znakomity portrecista, Bolesław Lutosławski: Ona nie fotografuje, żeby zatrzymać w kadrze chwile. To poetka, która pisze poemat o mieście. W którą stronę kieruje swój wzrok, podyktowane jest jej wielką wrażliwością i umiejętnością dostrzegania elementów pozornie nieistotnych. Wydobywa je i łączy, żeby zbudować z nich strofę.

Moja fascynacja fotografią zaczęła się od dźwięku. Jako kilkulatka po kryjomu otwierałam komodę, w której przechowywane były dwa analogowe aparaty. W żadnym od dawna nie było już kliszy, ale to nie miało dla mnie znaczenia. Wciskałam spust i wsłuchiwałam się w trzask migawki. O tym, że magia fotografii nie kryje się jedynie w owym dźwięku, przekonałam się dużo później. / Dorota Julianna Mościbrodzka

Prowadzenie spotkania: Grażyna Lutosławska – dziennikarka i pisarka, autorka książek dla dzieci (Leon i Kotka, czyli jak zrozumieć mowę zegara, Wielkie zmiany w dużym lesie, Jak Arni i Dobek ratowali świat), sztuk teatralnych (O dwóch krasnoludkach i jednym końcu świata, Anioł za lodówką), a także kilkudziesięciu słuchowisk radiowych (dla dorosłych i dla dzieci) oraz esejów, opowiadań i felietonów. Jej opowiadania ukazały się w międzynarodowym zbiorze „Fremd sein”. Pisze teksty piosenek – również do spektakli teatralnych, prowadzi spotkania literackie. Laureatka m.in.: tytułu Mistrza Mowy Polskiej (2013), Angelusa 2006 w kategorii Człowiek Kultury Medialnej, Zapałki Andersena 2013 i Nagrody Miasta Lublin za Całokształt Działalności.

 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej