W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Otwarcie wystawy: Konrad Bartoszewski "WIR"

Data rozpoczęcia 2015-09-24
Godzina rozpoczęcia 10:00
Miejsce Galeria OKNA MBP, ul. Peowiaków 12 (I piętro)
Organizator Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Koncert

Konrad Czesław Bartoszewski, PS. „Wir”, „Zadora”, „Łada” – porucznik AK, dowódca oddziału partyzanckiego działającego pod Józefowem podczas II wojny światowej, autor książki „Sąd polowy” – wspomnień z lat okupacji. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Uczestniczył w kampanii wrześniowej, po  której zamieszkał w Józefowie i w tamtejszych okolicach rozpoczął działalność konspiracyjną w AK. Brał udział w bitwie pod Osuchami, którą, jako jeden z nielicznych przeżył. Autor wspomnień z lat okupacji książki pt. "Sąd polowy". W 1952 roku został aresztowany z działalność konspiracyjną. W latach 60. otrzymał stopień doktora nauk humanistycznych na Uniwersytecie Wrocławskim. Po uzyskaniu doktoratu został pracownikiem KUL. Odznaczony przez papieża Jana Pawła II orderem Pro Ecclesia et Pontifice. Pośmiertnie nadano mu tytuł Honorowego Obywatela Józefowa. 

Wystawa, prezentowana w Galerii OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, do 14 października 2015 prezentuje życie i działalność Konrada Bartoszewskiego „Wira”. 
 

Najważniejsze wydarzenia cykliczne