W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Otwarcie wystawy Krzysztofa Zielińskiego "Szkoła Tysiąclecia/ Millennium School"

Otwarcie wystawy Krzysztofa Zielińskiego "Szkoła Tysiąclecia/ Millennium School"
Data rozpoczęcia 2009-11-10
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Wernisaż

Wystawa z cyklu Fotografia – między dokumentem a dziełem

Krzysztof Zieliński jest fotografikiem młodego pokolenia. Jego zainteresowania zogniskowane są wokół problematyki miasta. Debiutował w 2001 roku cyklem fotografii Hometown – paradokumentalnymi realistycznymi obrazami rodzinnego Wąbrzeźna. W prezentowanych na wystawie fotografiach z cyklu Szkoła Tysiąclecia pojawia się charakterystyczna dla tego fotografa estetyka: werystyczne, wystudiowane i starannie wykadrowane kompozycje, utrzymane w konwencji dokumentu. Prace te wykraczają jednak poza zobiektywizowany zapis miejsca. Kameralne obrazy szkoły są w istocie nośnikiem pamięci i wspomnień własnych artysty, a zarazem oddają charakter „szkolnej architektury” jaka dominuje w całej Polsce.

Krzysztof Zieliński, ur. 1974 w Wąbrzeźnie. Fotograf, pedagog. Absolwent katedry fotografii na FAMU w Pradze, gdzie obecnie wykłada. Debiutował w Galerii Zderzak w Krakowie (2001) cyklem fotografii Hometown (2000-2003) opisującym proces powracania do rodzinnego miasteczka. Kolejne serie fotograficzne również poświęcone były rodzinnej miejscowości autora. W latach 2002-2005 powstała seria Random Pleasures, a w latach 2006-2007 – Seens. Ostatni skończony cykl Millennium School (2007) pokazywany był m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, a następnie wszedł do kolekcji toruńskiego muzeum. Zieliński brał udział w licznych indywidualnych i zbiorowych wystawach w kraju i za granicą, między innymi w 26 Biennale w São Paulo w 2004 roku. W tym samym roku miał wystawę indywidualną w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie.
Artysta mieszka i pracuje w Berlinie i Wąbrzeźnie.


Wystawa czynna od wtorku do soboty, godz. 15.00-19.00.

Wystawa zorganizowana dzięki pomocy finansowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Lublin

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej