W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Otwarcie wystawy: Lublin - Warszawa - Nancy. PARANTELE

Otwarcie wystawy: Lublin - Warszawa - Nancy. PARANTELE
Data rozpoczęcia 2016-04-01
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Muzeum Lubelskie w Lublinie, ul. Zamkowa 9
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Wystawa „Lublin-Warszawa-Nancy PARANTELE” powstała na bazie współpracy miast partnerskich – Lublina i Nancy, odwołując się do tradycji relacji polsko-francuskich na płaszczyźnie artystycznej. Ekspozycja zbudowana jest wokół czterech środowisk– spotkali się tu twórcy działający w Les Ateliers des Soeurs Macarons w Nancy, wykładowcy Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie i artyści współpracujący z warszawską Galerią Delfiny. Ich prace zostały zestawione z obrazami ze zbiorów Muzeum Lubelskiego, których autorzy związani byli zarówno z Lublinem, jak i z Francją. Ten wybór dzieł uzupełniony został przez prace artysty francuskiego, mieszkającego w Polsce i Polaka, którego wczesna twórczość związana była z Francją. 

Zestawienie prac z I połowy XX wieku i najnowszych daje obraz szerokiego spektrum motywów i inspiracji, obraz wibrujący kolorem i jednocześnie skłaniający do refleksji. 
W sumie na wystawie zaprezentowano 86 prac autorstwa 46 artystów. 

Wystawa została objęta patronatem Prezydenta Miasta Lublin i Mera miasta partnerskiego Nancy. Towarzyszy jej katalog prezentujący wszystkie prace z wystawy, z esejem Piotra Majewskiego. 

Kuratorzy wystawy - Dorota Kubacka, Zbigniew Nowosadzki, Krystyna Rzędzian, Sławomir Toman.
Wystawa czynna do 12 czerwca 2016.

Wystawę zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin.