W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Otwarcie wystawy malarstwa: Zofia Bem-Gierdal

Otwarcie wystawy malarstwa: Zofia Bem-Gierdal
Data rozpoczęcia 2015-04-24
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Kategoria Wystawa

Krajobrazowe fascynacje – prace prezentowane przez Zofię Bem-Gierdal – posiadają w sobie osobliwe przesianie i zarazem narzucający się osobliwie klimat emocjonalny. Owo przesłanie trzeba określić i zinterpretować jako zamyślenie i niepokój metafizyczny, ogarniający człowieka, z jego nieustanną obawą o przyszłość świata i niepewnością egzystencji. Oczywiście twórca nie wypowiada tego wprost, a posługuje się artystyczną metaforą. Świadczą o tym same realizacje, ich zawartość formalno-treściowa i nadawane im tytuły: „Pierwsza sekunda”, „Katastrofa”, „Ostatnia sekunda”.
Tematem prac jest pejzaż pełen ekspresji. Sugestywność obrazów wynika przede wszystkim z umiejętnego operowania kolorem, światłem, stosowaniem różnych odcieni wzajemnie się przenikających. Motywem łączącym większość eksponowanych prac jest dominacja koloru niebieskiego, wyrażającego pragnienie spokoju i nieskończoności, który w połączeniu z fioletami i całą gamą stonowanych brązów wprowadza niepokój i poczucie dramatu.
Artystka w swej twórczości- zarówno w malarstwie jak i w gobelinach, odwołuje się do tradycyjnych tematów. Źródłem i najważniejszą inspiracją w jej sztuce jest przede wszystkim natura: drzewa- brzozy, wierzby, torfowiska, a nawet symbioza techniki z elementami krajobrazu („Tęcza”).
Dziś, w czasach upadku społecznych wartości, wzrastającej dehumanizacji w sztuce i w życiu, jej obrazy są hołdem dla prawdy i piękna, wielką manifestacją wiary w przyrodę.

/Teresa Mianowska/

Powiązane:

Dom Kultury LSM