W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Otwarcie wystawy „Re-akcje”

Otwarcie wystawy „Re-akcje”
Data rozpoczęcia 2012-09-28
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Otwarcie

„Re-akcje” - wystawa w ramach cyklu „Lekcje z kolekcji” w Galerii Lipowa 13.

Istotny sens Re-akcji spełnia się w heterogeniczności i nieprzystawalności wyeksponowanych prac, które wystawa w sobie właściwy sposób porządkuje i pokazuje: reprezentuje odmienne artystyczne tendencje i wiąże wizualne detale. Re-akcje akcentują zarazem horyzontalny wymiar płaszczyzny, która rodzi się na krawędzi obrazu i ujmuje przestrzeń. Wystawa jest zatem próbą zobaczenia spuścizny artystycznej inaczej, poprzez konwencje ukryte w dziele, kolekcji, ekspozycji. Dzieła nie odzwierciedlają ukrytych motywacji, ale po prostu sąsiadują ze sobą na wystawie. W ten sposób galeryjny white cube nie jawi się jako neutralny system prezentacji autonomicznego dzieła, ale jako model dozwolonych manipulacji.
Fragment tekstu kuratorskiego Marcina Lachowskiego

Lekcje z kolekcji
Całoroczny projekt wystawowo-edukacyjny „Lekcje z kolekcji” obejmuje prezentację dzieł pochodzących z lubelskich kolekcji sztuki współczesnej. W ramach projektu zaplanowane zostały cztery wystawy kreślące alternatywną, niepokorną w stosunku do głównych nurtów artystycznych historię. Pierwsza wystawa z cyklu „Antymodernizm – szkicowanie mapy” była próbą pokazania dzieł krytycznie odnoszących się do modernistycznych formuł sztuki; druga wystawa „Meta-sztuka – konceptualizacje” stała się ponowieniem refleksji nad tym, co nam zostało po neoawangardzie w aspekcie konceptualizacji sztuki i jej reperkusji w obecnej świadomości; trzecia wystawa „Ars loci” była zaś prezentacją artystów lubelskich, których twórczość zajmuje ważne miejsce w sztuce polskiej i światowej; obecna, czwarta wystawa „Re-akcje” pokaże prace artystów młodego pokolenia, których sztukę wyróżnia narracyjność, sensualność i zainteresowanie nowymi technologiami.

Kurator wystawy: Marcin Lachowski
Koordynacja wystawy: Zbigniew Sobczuk, współpraca: Joanna Mądra
Projekt aranżacji: Zbigniew Sobczuk, Michał Fronk
Przygotowanie ekspozycji: Jarosław Mitura, Włodzimierz Pawelec
Projekt identyfikacji graficznej: Zbigniew Sobczuk, Karol Grzywaczewski

Wystawa czynna do 10 listopada 2012 z wyjątkiem poniedziałków, w godzinach 14.00-19.00.
Organizator: Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych.

Projekt współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Lublin

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej