W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Otwarcie wystawy retrospektywnej "Zbigniew Warpechowski. W służbie sztuce".

Otwarcie wystawy retrospektywnej "Zbigniew Warpechowski. W służbie sztuce".
Data rozpoczęcia 2008-10-16
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Galeria Grodzka, ul. Grodzka 5a
Kategoria Wystawa

Pierwsza retrospektywna wystawa twórczości Zbigniewa Warpechowskiego, jednego z prekursorów i najważniejszych twórców sztuki performance w Polsce i na świecie. Wystawa będzie przeglądem wielkiego dorobku artysty z lat 1963-2008. Towarzyszący jej katalog stanie się dokumentem całokształtu jego twórczości.

Zasadniczym celem wystawy mającej charakter jubileuszowy będzie pierwsza całościowa prezentacja dorobku artysty na przestrzeni czterdziestu pięciu lat działalności twórczej. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających przez cały miesiąc jako wystawa przekrojowa, gromadząca najistotniejsze dzieła i formy wypowiedzi artysty z zakresu malarstwa, rysunku, obiektów rzeźbiarskich, działań i realizacji konceptualnych, a przede wszystkim będzie to szeroka prezentacja sztuki performance, tworząca bezpośredni, artystyczny dialog, obejmujący wszystkie media, przez które artykułuje on idee i filozofię myśli awangardowej nie tylko drugiej połowy XX w., ale jej uniwersalny wymiar. Zbigniew Warpechowski, jako pionier sztuki performance na świecie, filozof, teoretyk, etyk, wielki humanista, jest artystą szczególnym, a jego wieloletnie dzieło ma wymiar zarówno historyczny, jak i diagnozujący stan współczesności. Celem wystawy będzie także próba pokazania, że poprzez indywidualną biografię twórczą wielkiego artysty możliwe jest ukazanie najistotniejszych wartości w prawdziwym obrazie sztuki, który może również zaistnieć w świadomości społeczeństwa polskiego.

Z Galerią Labirynt, a następnie BWA w Lublinie (1976) artysta związany jest od 1973 roku, kiedy w atmosferze powoływania niezależnych festiwali artystycznych zainicjował w ramach Lubelskiej Wiosny Teatralnej warsztaty sztuki performance należące do pierwszych w kraju manifestacji sztuki neoawangardowej.
 

kuratorzy wystawy:
Jolanta Męderowicz, Tadeusz Mroczek, Waldemar Tatarczuk