W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Otwarcie wystawy: Skarby Biblioteki. Najcenniejsze zbiory

Otwarcie wystawy: Skarby Biblioteki. Najcenniejsze zbiory
Data rozpoczęcia 2016-07-19
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie ul. Narutowicza 4 | Galeria Biblioteki
Organizator Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Koncert

Z myślą o uczestnikach Światowych Dni Młodzieży Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie przygotowała wystawę „Skarby Biblioteki. Najcenniejsze zbiory Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie”.

Pragniemy zaprezentować najcenniejsze dokumenty ze zbiorów lubelskiej Książnicy. Z księgozbioru liczącego ponad pół miliona jednostek dokonaliśmy wyboru najciekawszych obiektów. Są to dokumenty niezwykle ważkie nie tylko dla lubelskiej kultury i nauki, ale obiekty unikatowe także w kontekście kultury polskiej, europejskiej i światowej. Wybraliśmy publikacje z różnych zespołów dokumentów: rękopisów, starych druków (w tym inkunabułów), kartografii, ikonografii, dokumentów życia społecznego. Wytypowaliśmy obiekty, które mają związek z Lublinem, jak również te, które są cenne dla naszej Biblioteki, chociażby z uwagi na postać jej patrona - Hieronima Łopacińskiego. Prezentujemy zarówno te publikacje, które są przykładem wybitnym w dziedzinie sztuki typograficznej, jak również te, które zachowały się w niewielkiej ilości egzemplarzy bądź są jedynym, unikatowym obiektem.

W ekspozycji znajdą się m.in.: fragment rękopisu z tekstem z końca XIV wieku, znany badaczom pod nazwą Fragmentu Łopacińskiego; dokumenty pergaminowe z kancelarii królewskich; książki z biblioteki króla Zygmunta Augusta; plany miasta Lublina z dawnych wieków, najstarsze czasopisma lubelskie; cenne ikonografie Lublina i regionu; listy pasterskie biskupów lubelskich; autografy pisarzy polskich; druki bibliofilskie.

Z uwagi na wymagania współczesnych czasów i nowe tendencje w sztuce wystawienniczej wystawa ta będzie miała również charakter ekspozycji multimedialnej.

Wystawa będzie prezentowana w Galerii Biblioteki od 19 lipca do końca sierpnia 2016 r. i dostępna dla zwiedzających (bezpłatnie) w godzinach pracy Biblioteki. Podstawowe informacje o Bibliotece i wystawie przygotowaliśmy również w języku angielskim i włoskim. Dla grup zorganizowanych przewidujemy zwiedzanie
z przewodnikiem, które można poszerzyć o zwiedzanie Biblioteki.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej