W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Otwarcie wystawy: Taniec motocykli

Otwarcie wystawy: Taniec motocykli
Data rozpoczęcia 2021-07-16
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Galeria Labirynt, ul. Ks. J. Popiełuszki 5
Organizator Galeria Labirynt w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

Warkot silników i taniec ludowy. Dwa przeciwieństwa spotkają się za sprawą jednej artystki. Już od 16 lipca w lubelskiej Galerii Labirynt będzie można oglądać wystawę „Taniec motocykli” autorstwa Barbary Gryki.

Kolorowe suknie i ozdobione błyskotkami gorsety, sztuczne kwiaty wpięte we włosy, wstążki, hafty, korale i nieskazitelnie białe koronki, barwny śpiew i żywy taniec; warkot silników, duże prędkości, smar, dym, woń benzyny i rozgrzanego asfaltu, skórzane kurtki i ochronne kaski. Trudno nie nazwać tych wyliczeń skrajnymi, niepasującymi do siebie.

„Taniec motocykli” to połączenie odrębnych środowisk: miasta i wsi oraz motoryzacji i kultury tradycyjnej. Barbara Gryka przygotowała układ choreograficzny bazujący na lubelskim tańcu ludowym, który został odtworzony przez motocyklistów_kę. Poszczególne manewry pojazdów odpowiadają ruchom zaczerpniętym z figur tańców ludowych.

Prace nad performansem rozpoczęły się w 2017 roku w Lublinie podczas projektu „Synergia”. Na wystawie można było oglądać nagrania z prób „Tańca motocykli”. W planach był performans, który nie doszedł do skutku z powodu kontuzji jednego z motocyklistów. Barbara Gryka wróciła do projektu w 2020 roku, a pierwsza odsłona wystawy miała miejsce w maju 2021 w BWA Zielona Góra.

Czterokanałową projekcję wideo uzupełnia instalacja stworzona in-situ, składająca się głównie z materiałów z odzysku.

W performansie udział wzięli_ła: Kasia Dados, Marek Jęczeń, Tomek Jęczeń, Damian Jóźwiak, Rafał Autocholik Michalczak, Paweł Namięta, Jasiek Smaga i Wojciech.


Otwarcie tłumaczone na PJM. Tłumaczka: Ewelina Lachowska.
Otwarcie tłumaczone symultanicznie na język angielski. Tłumacz: Krystian Kamiński.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej