W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Otwarcie wystawy: "Uniwersytet. Struktura blasku i cienia"

Otwarcie wystawy: "Uniwersytet. Struktura blasku i cienia"
Data rozpoczęcia 2019-03-14
Godzina rozpoczęcia 13:00
Miejsce Muzeum UMCS - gmach Biblioteki Głównej UMCS, ul. Radziszewskiego 11
Organizator Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

UMCS zaprasza na otwarcie wystawy fotografii Wiktora Kowalczyka pn. "Uniwersytet. Struktura blasku i cienia". Ekspozycja wpisuje się w obchody jubileuszu 75-lecia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Na wystawie zaprezentowane zostaną zdjęcia przedstawiające obiekty należące do UMCS. Twórca fotografii, Wiktor Kowalczyk, niemal codziennie przemierza uliczki i skwery miasteczka akademickiego, którego architektoniczna tkanka trwa, rozrasta się i jest odnawiana. Najstarsze budowle pamiętają niemal początki uczelni, inne dają świadectwo kolejnych epok, najnowsze stanowią wypadkową dzisiejszych wizji i możliwości. 

Autor wystawy, jako miłośnik fotografii, od kilku lat odbywa na terenie miasteczka permanentny plener. Nie dokumentuje ani nie podziwia jednak architektury samej w sobie. Wystarczy jednak, że oświetli ją słońce, a światłocień wydobędzie jej rysunek, faktury i rytmy. Zaraz nabierają wyrazistości odbicia w szybach, a gładkie powierzchnie udekorują cienie. Wtedy zwalniam, ku zaniepokojeniu przechodniów robię krok w tył, w bok i rozmawiając półgłosem z samym sobą kadruję – jakbym pobierał wycinki świata do dalszej analizy. Utrwalone z uwagi na swą plastyczność, ujęte w pewną formę, ujawniają potem także pozaestetyczne sensy, stając się generatorami refleksji - opowiada Kowalczyk.

Wiktor Kowalczyk urodził się w 1964 roku w Lublinie. Studiował biologię na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz muzealnictwo na Uniwersytecie Warszawskim. Dwadzieścia lat pracy poświęcił Muzeum Nadwiślańskiemu w Kazimierzu Dolnym, a od sześciu lat pracuje w Muzeum Lubelskim w Lublinie, opiekując się Dworkiem Wincentego Pola na Kalinowszczyźnie. Jest twórcą wystaw i publikacji, organizatorem wydarzeń kulturalnych i zajęć edukacyjnych. Od dzieciństwa zajmuje go fotografia, pisuje także wiersze.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Wystawę będzie można oglądać do 20 kwietnia br. 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej