W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Otwarcie wystawy z cyklu „Lekcje z kolekcji”: „Meta-sztuka – konceptualizacje”

Otwarcie wystawy z cyklu „Lekcje z kolekcji”: „Meta-sztuka – konceptualizacje”
Data rozpoczęcia 2012-04-27
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Otwarcie

Galeria Lipowa 13 Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych prezentuje wystawę „Meta-sztuka – konceptualizacje”, drugą z cyklu „Lekcje z kolekcji”.

Artyści/artystki:
Janusz Bąkowski, Jan Berdyszak, Włodzimierz Borowski, Lucjan Demidowski, Andrzej Dłużniewski, Stanisław Dróźdż, KwieKulik, Zdzisław Kwiatkowski, Jarosław Kozłowski, Natalia LL, Andrzej Lachowicz, Andrzej Partum, Zygmunt Piotroski, Józef Robakowski, Mikołaj Smoczyński, Sol LeWitt, Jan Świdziński, Jerzy Truszkowski, Zbigniew Warpechowski, Anastazy B. Wiśniewski, Krzysztof Zarębski, Ewa Zarzycka.

Dzieła prezentowane na wystawie pochodzą z lubelskich kolekcji sztuki współczesnej: Kolekcji Galerii Labirynt i Kolekcji Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych oraz ze zbiorów prywatnych: Henryka Kusia, Jolanty Męderowicz i Zdzisława Kwiatkowskiego

Kuratorka wystawy: Jolanta Męderowicz


Meta-sztuka – konceptualizacje jest próbą refleksji nad dziedzictwem sztuki konceptualnej i nad jej wpływem na obecną świadomość sztuki. Wystawa odnawia pytanie o sens i znaczenie tego nurtu w szerokim kontekście dzisiejszej kultury.

Na wystawę składają się dzieła artystów z kolekcji lubelskich, których twórczość wpisała się w dziedzictwo ruchu konceptualnego, rozwijającego się począwszy od lat 60. XX wieku. Ich twórczość oddziaływała również na nurt kultury mianowany hasłem „postmodernistycznego wyczerpania”. Konceptualizm jako ostatni manifest sztuki II poł. XX wieku, głoszony w ramach rozwoju neoawangardy, wpłynął na obraz sztuki współczesnej oraz na świadomość artystów kolejnych generacji, aż po dzisiejsze pokolenie młodych twórców.

Prefiks "meta", zawarty w tytule wystawy "Meta sztuka – konceptualizacje", wskazuje na ten aspekt konceptualizmu, w którym doszło do przyjęcia przez artystów postawy badawczej. Na bazie rozstrzygnięć logicznych, lingwistycznych i semantycznych, prowadzonych przede wszystkim w odniesieniu wobec samego pojęcia sztuki, padły kluczowe pytania o jej status w społecznym i politycznym kontekście kultury. Artyści polscy wpisali się w tę tendencję prezentując różnorodne inwencje konceptualne rozgrywane w obszarach: sztuki nowych mediów (fotografia, film, wideo), poezji konkretnej, sztuki akcji, sztuki performance, obiektu i instalacji, a także w sferze malarstwa.

"Meta-sztuka – konceptualizacje" jest kolejną próbą refleksji nad tym, co zostało po neoawangardzie w aspekcie konceptualizacji sztuki i jej reperkusji w obecnej świadomości artystycznej.

Wystawa czynna do 10 czerwca 2012, w godzinach 14.00-19.00

Lekcje z kolekcji
Całoroczny projekt wystawowo-edukacyjny „Lekcje z kolekcji” obejmuje prezentację dzieł pochodzących z lubelskich kolekcji sztuki współczesnej. W ramach projektu zaplanowane zostały cztery wystawy kreślące alternatywną, niepokorną w stosunku do głównych nurtów artystycznych historię. Pierwsza wystawa z cyklu „Antymodernizm – szkicowanie mapy” była próbą pokazania dzieł krytycznie odnoszących się do modernistycznych formuł sztuki; obecna, druga wystawa „Meta-sztuka – konceptualizacje” jest ponowieniem refleksji nad tym, co nam zostało po neoawangardzie w aspekcie konceptualizacji sztuki i jej reperkusji w obecnej świadomości; trzecia wystawa „Ars loci” będzie zaś prezentacją artystów lubelskich, których twórczość zajęła ważne miejsce w sztuce polskiej i światowej; ostatnia, czwarta wystawa „Re-akcje” pokaże prace artystów młodego pokolenia, których sztukę wyróżnia narracyjność, sensualność i zainteresowanie nowymi technologiami.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej