W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Otwarty trening-pokaz przygotowany przez Szkołę Tai Chi YMAA

Otwarty trening-pokaz przygotowany przez Szkołę Tai Chi YMAA
Data rozpoczęcia 2012-04-28
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Kategoria Pokaz

Program pokazu:
• Prelekcja: „TAI CHI - od recepty na zdrowie do sztuki samoobrony – rozwinięcie tematu;
• Forma 24 Postawy;
• Tradycyjna Długa Forma Stylu Yang;
• Trening w parach: Pchające Dłonie, Zestaw Peng-Lu-Ji-An, Symbol Yin-Yang;
• Elementy treningu z bronią: Miecz i Kij Tai Chi;
• Chi Kung – wspólne wykonanie Zestawu Kanałowego przez wszystkich
uczestników.

Tai Chi Chuan (Taijiquan) opiera się na koncepcji taiji (dosłownie: wielka ostateczność), opisującej świat, w którym z pierwotnej jedności (wuji) wyłoniły się komplementarne pierwiastki yin i yang; słowo quan - "pięść" to często używane określenie stylów walki w Chinach. Taijiquan można tłumaczyć także jako "pięść wielkiej ostateczności", bo to forma samoobrony stosowana jedynie w sytuacji, gdy niemożliwa jest ucieczka czy negocjacje (spora część technik ma na celu fizyczne unicestwienie przeciwnika).

Legenda głosi, że Tai Chi Chuan powstało pod wpływem obserwacji walki żurawia i węża. Stąd się bierze miękkość i skuteczność stylu. Prawda historyczna jest taka, że w XII w. Zhang, San-Feng stworzył styl walki, który miał przeciwstawić się dotychczasowym twardym stylom. Jego przełomowym założeniem było nie używanie siły do neutralizacji ataku przeciwnika. Na tym założeniu, po połączeniu z filozofią Yin-Yang i ćwiczeniach Chi Kung (Qigong) powstało Tai Chi Chuan – styl „wielkiej ostateczności”, jak możemy bezpośrednio przetłumaczyć słowa twórcy stylu. Tai Chi z biegiem lat rozwinęło się w kilka odgałęzień. Trenowany przez szkołę Tai Chi YMAA Lublin styl Yang należy do tak zwanych starych stylów i oprócz aspektu bojowego ma największe zalety, jeśli chodzi o oddziaływanie zdrowotne. Powolne, łagodne ruchy służą do zharmonizowania pracy całego ciała w połączeniu z oddechem i wyciszeniem umysłu. Dodatkowo ruchy są tak zaprojektowane, że następuje masowanie organów wewnętrznych i właściwe zasilenie ich w energię Chi, która według filozofii i medycyny wschodu jest głównym elementem utrzymującym nas przy życiu i w dobrym zdrowiu.

Szkoła Tai Chi YMAA Lublin
Treningi w ramach federacji prowadzone są Lublinie od 12 lat, natomiast jako
samodzielnej szkoły od lat 7. Zajęcia odbywają się w Szkole Podstawowej nr 3 w
Lublinie, przy ul Balladyny 22. Ćwiczenia odbywają się w dwóch kierunkach:
1. Forma 24 Postawy – charakter zajęć rozluźniająco-zdrowotny;
2. Forma Tradycyjna – trening klasyczny z elementami samoobrony.
W każdej grupie dodatkowo wykonywane są różne zestawy Tai Chi Chi Kung i ćwiczenia
oddechowe.

Strona internetowa szkoły: www.taichi.lublin.pl

Wstęp wolny