W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pawlo Dubinin „W dzieciństwie rzucono na mnie czar” | Otwarcie wystawy

Pawlo Dubinin „W dzieciństwie rzucono na mnie czar” | Otwarcie wystawy
Data rozpoczęcia 2023-04-06
Godzina rozpoczęcia 21:00
Miejsce Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5
Organizator Galeria Labirynt w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

Prace na wystawie opowiadają osobistą historię o relacji z queerowym ciałem w wymiarze wewnętrznym i zewnętrznym. Artysta opowiada o tym, jak absurdalna jest koncepcja całego ciała i jego postrzeganie poprzez normy społeczne i kulturowe. Cykl obrazów jest głęboko osadzony w poczuciu odmienności i braku przynależności, życiu jako jednostka wyobcowana, tzw. „outsider”, podczas którego własny organizm traktuje się jako uszkodzony i dziwaczny. Twórca chce przyjrzeć się mechanizmowi radzenia sobie, polegającemu na postrzeganiu ciała jako uszkodzonego instrumentu, zabawki lub czegoś nierealnego i niematerialnego, za to pięknego w swojej wyjątkowości. Na koniec zadaje pytanie, dlaczego najbliższa nam materia, własne ciało, okazuje się być najtrudniejszą zagadką.

W trakcie procesu tworzenia artyście towarzyszyły również koncepcje dotyczące dojrzewania, braku akceptacji genitaliów oraz zaburzeń dysmorficznych. Mając dość jedynie „klasycznych” przedstawień ciała męskiego i żeńskiego w sztuce i mediach, w swoich pracach twórca decyduje się na zmieszanie ze sobą kobiecości oraz męskości, przez co granice między nimi całkowicie zanikają.

Pawlo Dubinin (ur. 2002) jest artystą-samoukiem z Sumy w Ukrainie. Studiuje reżyserię filmową na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Teatru, Kina i Telewizji im. Iwana Karpenki-Karego. Zajmuje się głównie malarstwem i kolażami. Ideą jego sztuki jest szczere i przenikliwe ukazywanie uczuć i chwil. W swoich pracach skupia się głównie na tematach: queer, ciało, nastoletnie lata, magia, okultyzm, związek z naturą i macierzyństwo. Bardzo ważna jest dla niego umiejętność dzielenia się swoimi poglądami i emocjami z innymi ludźmi oraz dawanie im poczucia, że są widoczni, a nie samotni.

​Dostępność: Wystawa na parterze. Ciche godziny na wystawie obowiązują w środy od 15.00 do 19.00. W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć wózek oraz nauszniki wyciszające na czas pobytu w Galerii. Galeria dysponuje 6 przenośnymi pętlami indukcyjnymi. Wernisaż tłumaczony na język ukraiński, tłumaczenie: Volodymyr Dyshlevuk. 

Wystawa czynna do: 7.05.2023 (wt.–niedz., 12.00–19.00)

Wstęp: 5 zł (na wernisaż wstęp bezpłatny)

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej