W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pekińska Akademia Tańca - Youth Dance Company

Pekińska Akademia Tańca - Youth Dance Company
Data rozpoczęcia 2018-01-27
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Centrum Spotkania Kultur, Plac Teatralny 1
Organizator OMIT Rozdroża i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału 30 zł - 50 zł
Kategoria Spektakl

Chiński Nowy Rok w Lublinie rozpocznie się 27 stycznia od baletowego show pod tym tytułem. Na scenie Sali Operowej zobaczymy elitarne grupy taneczne Pekińskiej Akademii Tańca w widowiskowym i bogatym programie. Wydarzenie jest wspólną produkcją OMIT Rozdroża i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Podczas spektaklu zobaczymy 7 różnorodnych pokazów, które prezentują charakterystyczne motywy i nurty w tradycji chińskiej szkoły tańca. Towarzyszy im niezwykła muzyka na żywo. Każda z części przedstawia inny typ tańca i muzyki inspirowanych przeszłymi dziełami chińskiej kultury, przeformułowanymi współcześnie i we wspaniałych aranżacjach.

Pekińska Akademia Tańca to najważniejsza szkoła tańca w Chinach. Od momentu założenia w 1986 roku większość tancerzy zdobywa nagrody w krajowych i międzynarodowych konkursach tanecznych. Klasyczny repertuar, światowej klasy umiejętności taneczne i znakomite występy od ponad 30 lat to cechy, które ugruntowały pozycję zespołu w Chinach i za granicą. Grupa występowała w kilkudziesięciu krajach świata, w tym w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Szwajcarii, Niemczech, Australii, Hiszpanii, Egipcie, Japonii, Korei Południowej, Malezji, Indiach, Bangladeszu i Kambodży, łamiąc bariery dzielące kultury tańca w Chinach i na Zachodzie. Misją tancerzy Youth Dance Company jest stałe doskonalenie tańca chińskiego i wspieranie interakcji pomiędzy chińskimi i zachodnimi kulturami tańca. Na program spektaklu „Chiński Nowy Rok” składają się etiudy taneczne, które łączą tradycję z nowoczesnością. Układy taneczne oparte są na klasycznych chińskich poematach i tańcach, prezentują historie z przeszłości oraz w symboliczny sposób opowiadają chińską duszę. 

Program: 

1.   W rytm pieśni (żeńska grupa taneczna)
Złoty medal na pierwszym Narodowym Konkursie Tańca „Lotus Cup” w Chinach
Wykonawcy: tancerki grupy
Tak jak w wierszu: „Wierzby są zielone, a strumyk rzeki powoli płynie; ludzie śpiewają i tańczą do naturalnego rytmu dnia”. Wykonawczynie z gracją przedstawiają scenę, gdzie kobiety z dynastii Han (202 p.n.e. - 220 n.e.) wybierały się na wiosenną wycieczkę, ciesząc się z udanych żniw i szczęśliwego życia. Śpiew i taniec do rytmu marszu to rodzaj starożytnego chińskiego tańca zwanego „Ta Ge”, który był bardzo popularny zarówno na dworach, jak i na obszarach wiejskich Państwa Środka.

2.   Przegląd wojsk Cesarza Qin (męska grupa taneczna)
Złoty medal na dziewiątym Narodowym Konkursie Tańca „Lotus Cup” w Chinach
Wykonawcy: Wang Zihan, Wu Shuai, Sun Ke oraz Li Nan
Inspiracją tego tańca jest Terakotowa Armia z dynastii Qin (221-207 p. n. e.), odkryta w chińskim Xi'an, uważana za jeden z dziesięciu cudów świata. Tancerze wykorzystują tradycyjną chińską technikę taneczną. Artyści przedstawiają heroiczny duch walki wojowników, pewnie przemierzających pole bitewne. Dzięki specjalnej postawie tanecznej i dźwięcznemu rytmowi muzyki ludowej „Wielki Bęben Jiangzhou”, pozornie zwyczajny i nieskomplikowany obraz terakotowych wojowników z dynastii Qin nabiera nowego znaczenia.

3.   Oda do kwiatu lotosu (występ solistki)
Złoty medal na czwartym Konkursie Tańca Centralnej Telewizji Chińskiej (CCTV)
Wykonawczyni: Shao Junting
Opierając się na starożytnej chińskiej prozie wierszowanej, opisującej niezwykłe i wdzięczne piękno kwiatu lotosu, tancerka na scenie staje się uosobieniem kwiatu lotosu. Artystka podczas występu podkreśla szlachetność i swoistą elegancję rośliny, przyjmując postawę „kwiatu lotosu”, który kwitnie w słońcu i rozbłyska podczas jesiennego deszczu.

4.   Malowanie tuszem i samotny żuraw (występ solisty)
Złoty medal na dziewiątym Narodowym Konkursie Tańca „Taoli Cup” w Chinach
Wykonawca: Ma Jiaolong
Wykorzystując wizerunek żurawia i koncepcję chińskiego malarstwa atramentowego, taniec przedstawia obraz samotnego żurawia spacerującego pośród gór i rzek, uosabiając dumę i elegancję, ale także powściągliwość chińskich intelektualistów.

5.   Wolni i nieskrępowani (męska grupa taneczna)
Srebrny medal na siódmym Konkursie Tańca Centralnej Telewizji Chińskiej (CCTV)
Wykonawcy: tancerze
Pomysł na pochodzi z „Wyprawy Wolnych i Nieskrępowanych” starożytnego chińskiego filozofa Zhuangziego, który mówił: „urodziłem się z Niebem i Ziemią, i wszystko razem będzie mieszkało we mnie”. Przyjmując wizerunek Siedmiu Mędrców z Gaju Bambusowego, tancerze poruszają się lekko i z gracją.

6.   Taniec tysiąca dłoni Bodhisattwy (tancerki)
Pierwsze miejsce w konkursie tańca na Wiosennej Gali Centralnej Telewizji Chińskiej (CCTV) w 2005 roku
Wykonawcy: tancerki
Bogini o tysiącu dłoni i tysiącu oczu Guanyin Bodhisattwa uspokaja wszystkie żywe stworzenia na świecie. „Tysiąc” oznacza nieskończoność. „Tysiąc dłoni” reprezentuje niekończące się miłosierdzie dla żywych, podczas gdy „tysiąc oczu” odzwierciedla nieskończoną mądrość bogini. Taniec przedstawia tradycyjne chińskie piękno, życząc wszystkim ludziom szczęśliwego i spokojnego życia.

7.   Żółta Rzeka (tancerki i tancerze)
Klasyczny taniec artystów chińskich XX wieku
Wykonawcy: wszyscy członkowie Youth Dance Company – zwycięzcy chińskich narodowych konkursów tanecznych
Huang He, Rzeka-Matka narodu chińskiego, z długą i rozległą doliną rzeczną, wpisuje się we wspaniałą historię i kulturę Chin. Wykorzystując swe umiejętności, tancerze w ekspresyjny sposób przedstawiają poruszającą miłość Chińczyków do Żółtej Rzeki.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej