W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Performance ruchowy: Still standing

Performance ruchowy: Still standing
Data rozpoczęcia 2021-08-07
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Plac po Farze
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Performance

Wydarzenie jest częścią Lubliner Festival 
Organizatorzy proszą o przyjście z telefonem i słuchawkami, po otrzymaniu linku warstwa dźwiękowa widowiska będzie dostępna na Państwa telefonach.

Still Standing to działanie performatywne, w którym ciało traktowane jest jako nośnik pamięci i żywa rzeźba powstająca w relacji do miejsca – w tym wypadku placu Po Farze. Działanie wchodzi w dialog z historycznym układem izraelskiej choreografki Noa Eshkol, przygotowanej przez nią na obchody 10. rocznicy powstania w getcie warszawskim i zaprezentowanej w 1953 r. w kibucu Lohamei Hageta’ot (Bojowników Getta) w Izraelu. Wykorzystując ruch, choreografię i opowieść, Still Standing stawia pytanie o troskę jako możliwą postawę wobec tego, co pozostało z historii – troskę, która kieruje nas nie tylko w przeszłość, ale także ku teraźniejszości i przyszłości. Poprzez fizyczne, poruszające się ciała performerek działanie prowokuje także pytania o to, w jaki sposób takie efemeryczne formy mogą być wykorzystywane jako strategie upamiętnienia, zwłaszcza w miejscach związanych z trudną pamięcią. Co ruch może wydobywać z danej przestrzeni i jej historii? Umieszczając ciała w konkretnej przestrzeni – wraz ze wszystkimi jej warstwami – Still Standing eksperymentuje z tworzeniem obrazów do interpretacji dla obserwatorów.

Pomysł: Aleksandra Janus, Weronika Pełczyńska
Wykład/głos: Aleksandra Janus
Performance: Monika Szpunar & Weronika Pełczyńska

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej