W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Performans Filipa Kijowskiego – „P.S.”

Performans Filipa Kijowskiego – „P.S.”
Data rozpoczęcia 2021-11-05
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5
Organizator Galeria Labirynt
Udział Bezpłatny
Kategoria Performance

Performans Filipa Kijowskiego to osobiste wyznanie skierowane do osób, które odegrały ważną rolę w życiu artysty. Istotną częścią performansu będzie ruch, stanowiący swoiste dopowiedzenie do słów, które padną. 

Czym dla ciebie jest czułość? – to pytanie Filip Kijowski zadawał przechodniom na lubelskich ulicach. Odpowiedzi zaskakują i wzruszają. W trakcie swojego nowego performansu artysta dzieli się czułością z publicznością oraz zachęca do stworzenia czegoś wspólnego.

Pierwsza odsłona tego działania miała miejsce podczas wieczoru performatywnego na festiwalu Her Docs w Warszawie. Artystę zainspirowała forma książki Andy Rottenberg pt. „From Poland with Love. Listy do Haralda Szeemanna”. – Pisanie do osoby, która już nie żyje wydało mi się czymś niezwykłym i wartościowym. Pomyślałem, że i ja chciałbym napisać do postaci ważnych w moim życiu, tych, które spotkałem, jak i tych, które odcisnęły na mnie piętno w sposób pośredni – opowiada Filip Kijowski.
Tak powstały listy do osób obecnych i nieobecnych: do babci, mamy, do przyjaciółek, choreografki Marthy Graham, poetki Mai Angelou, Raven-Symoné, a nawet do atomówek… Ostatni list napisał do Czułości, którą wyobraził sobie jako kobietę. Wciąż jednak czegoś brakowało. Wtedy zaczął zadawać innym ludziom pytanie o to, czym jest dla nich czułość.
Performansowi Filipa Kijowskiego towarzyszy ruch. Jest on rodzajem dopowiedzenia do słów, post scriptum, które niesie ważną dla obu stron treść.