W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Pieśni z ziół | Chmiel
Data rozpoczęcia 2020-07-10
Godzina rozpoczęcia 14:00
Miejsce facebook Warsztatów Kultury
Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Warsztaty

Istnieją takie regiony Polski, które pod koniec lata wypełniają się niezwykłym zapachem świeżo zerwanego i suszonego chmielu. O tym, jak ważna i zakorzeniona w naszej kulturze jest symbolika tej rośliny niech świadczy to, że jak mówi folklor, bez niego nie mogło odbyć się żadne wesele. Wesele, a szczególnie jego kulminacyjny moment, czyli oczepiny, w czasie których śpiewano specjalne pieśni zawierające właśnie motyw pnącego się po tyczkach chmielu. Roślina ta pojawiała się także jako element wielu innych zabiegów związanych z tym ważnym obrzędem.

O tym, jak archaiczna jest to pieśń oraz kogo na przestrzeni wieków inspirowała, opowie Wam Ania Broda, która jak zwykle wykona także jej własną interpretację muzyczną.