W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

"Piętno Czarnobyla" - cykl dokumentalny

"Piętno Czarnobyla" - cykl dokumentalny
Data rozpoczęcia 2016-07-08
Godzina rozpoczęcia 15:00
Miejsce Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a
Organizator Warsztaty Kultury
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Prypeć, wzorcowe socjalistyczne miasto założono w 1970 roku z myślą o pracownikach pobliskiej elektrowni atomowej w Czarnobylu. Było to nowoczesne i atrakcyjne miejsce, które przyciągało wiele młodych małżeństw z dziećmi, gwarantując im pracę, pieniądze i godne życie. 26 kwietnia 1986 roku o godzinie 01:23 w nocy doszło do wybuchu reaktora nr 4 w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Dokument ukazuje tamte ciężkie dni, archiwa zarejestrowane przez nieliczne osoby na taśmach filmowych i prześwietlonych od promieniowania fotografiach. Wywiady z ludźmi ocalałymi po katastrofie reaktora, przede wszystkim z byłymi mieszkańcami miasta. Ich wspomnienia, nadzieje, optymistyczne wizje, jakie dawała im Prypeć i możliwość bycia jej mieszkańcem.
Wzorcowe socjalistyczne miasto, radioaktywne, zrujnowane i opuszczone w pośpiechu. Jak pokazuje dokument nie jest całkowicie wyludnione.
reż. Julio Soto Gurpide, rok prod. 2006, czas: 54 min.