W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Drukuj stronę do PDF Piknik rodzinny „My Polacy 1918-2018”

Data rozpoczęcia 2018-08-15
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce Błonia pod Zamkiem Lubelskim, Dziedziniec Zamku Lubelskiego
Organizator Narodowy Bank Polski
Udział Bezpłatny
Kategoria Wydarzenie

Narodowy Bank Polski ma zaszczyt zaprosić 15 sierpnia 2018 roku na Dziedziniec Zamku Lubelskiego na piknik rodzinny „My Polacy 1918-2018” oraz transmisję widowiska "Wolność we krwi".

„Wolność we krwi” to opowieść o zwykłej polskiej rodzinie, której losy splatają się z naszą historią ostatnich 100 lat. Radość z odzyskanej niepodległości. Miłość i marzenia o przyszłości w zderzeniu z wielkimi dramatami oraz trudami i troskami dnia codziennego.  Pełna ciepła i emocji opowieść o sile rodziny. Widowisko wzbogacone znanymi utworami muzycznymi w nowej, zaskakującej aranżacji do zobaczenia w Lublinie 15 sierpnia o godz. 20.30 na Zamku Lubelskim w Lublinie.  Transmisja spektaklu na żywo z Warszawy z Placu Piłsudskiego pozwoli mieszkańcom Lublina zobaczyć gwiazdy polskiego kina. 

W widowisku wystąpią m.in. Radosław Pazura, Joanna Moro, Wiktoria Gąsiewska, Bogdan Kalus, Dominika Ostałowska, Kazimiera Utrata, Katarzyna Dereń, Jarosław Jakimowicz, Maria Tyszkiewicz, Marek Kaliszuk.

Wieczorem na Zamku przygotowaliśmy również atrakcje dla dzieci oraz  konkursy z nagrodami – a do wygrania m.in. monety niepodległościowe.  Będzie można zrobić rodzinne zdjęcie w fotobudce, z bliska zobaczyć dioramę historyczną przygotowaną przez  lubelską grupę rekonstrukcyjną „Wojsko Polskie 1918-1921” oraz wystawę „Piłsudski w Lublinie”,opracowaną przez lubelski IPN. Jedną z atrakcji będzie koncert „Dla Niepodległej”

Zespołu Pieśni i Tańca „Jawor”.  Polskie pieśni i wiersze od czasu Insurekcji Kościuszkowskiej do 1918 roku zabiorą nas w historyczną podróż w czasie aż do chwili odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r.  Jest to moment, w którym zaczyna się widowisko „Wolność we krwi”, transmitowane z Warszawy – zaprasza dyrektor lubelskiego Oddziału NBP Ilona Skibińska-Fabrowska.

W godz. 11.00-14.00 na Błoniach pod Zamkiem, w ramach Święta Wojska Polskiego, można będzie zobaczyć pokaz sprzętu wojskowego, wymienić monety okolicznościowe oraz zobaczyć jakie niespodzianki emisyjne przygotował Narodowy Bank Polski z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Program pikniku:

11.00-14.00 Błonia pod Zamkiem Lubelskim (w ramach Święta Wojska Polskiego)

 • Pokazy sprzętu wojskowego
 • Stoisko NBP (zamiana monet okolicznościowych)
 • Prezentacja monet o tematyce niepodległościowej

od godz. 18.00  Dziedziniec Zamku Lubelskiego

 • Koncert „Dla Niepodległej” Zespół Pieśni i Tańca „Jawor” Uniwersytetu Przyrodniczego
 • Wystawa „Piłsudski w Lublinie”, IPN Oddział w Lublinie
 • Fotobudka – bezpłatne zdjęcia dla wszystkich
 • Konkursy rodzinne z nagrodami
 • Grupa rekonstrukcyjna „Wojsko Polskie 1018-1921”, diorama historyczna
 • Prezentacja monet o tematyce niepodległościowej
 • Zabawy i animacje dla dzieci

godz. 20.30

 • transmisja na żywo z Palcu Piłsudskiego w Warszawie widowiska „Wolność we krwi”

Najważniejsze wydarzenia cykliczne