W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Piotr Baron Quintet
Data rozpoczęcia 2013-05-08
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Koncert

Bilety: I - 40 zł, II - 30 zł, III - 20 zł

"Ogromna niespodzianka! Wrocławski muzyk, od lat przecież plasujący się w krajowej czołówce, wykonał gigantyczny, jakościowy skok, stając się liderem, dla którego ważniejszy od niego samego, jest zespół. Innymi słowy: nareszcie udało mu się osadzić swoją mocną osobowość w idealnie dopasowanym do niej personalnym kontekście. Chodzi o muzyków dwudziestoparoletnich, a więc o pokolenie od Barona młodszych. To ich instrumentalne popisy – a nie pokornie cofającego się w cień lidera – wypełniły, lekko licząc 80-procent czasu koncertu. Baron zbudował swój występ jak długą, wypełnioną ledwie trzema, bardzo rozbudowanymi, kompozycjami, modlitewną, hymniczną suitę, opartą na programie ubiegłorocznej płyty „Kaddish”. Doznałem olśnienia przy okazji premiery tego albumu, doznałem i teraz, na JnO.” Adam Domagała

Piotr Baron zadebiutował jako nastolatek w 1977 r. Już rok później został wyróżniony jako solista na festiwalu Jazz nad Odrą, a w 1980 na tym samym festiwalu otrzymał drugą nagrodę. Cztery lata później w 1984 Piotr wygrał solistyczne Grand Prix na San Sebastian Jazz Festival "Jazz Aldia" w Hiszpanii. Współpracował z najwybitniejszymi artystami z Polski, Europy i USA. Wziął udział w nagraniu ponad 80 płyt. Na niektórych z jego autorskich dokonań można ujrzeć nazwiska legend jazzu: Art Farmer, Eddie Henderson, Leo Wadada Smith, John Hicks, Victor Lewis i Marvin Smitty Smith. Był także współzałożycielem Traveling Birds Quintet, który nagrał dwie płyty: "Traveling Birds Quintet" (1994) i "Return To the Nest" (1995). Piotr Baron nagrał dziewięć płyt autorskich: "Take One" (1995), "Tango" (1996), "Blue Rain" (1997), "Bogurodzica" (2000), "Reference" (2004), "Salve Regina" (2007), "Sanctus, Sanctus, Sanctus" (2008), "Kaddish" (2011) i “Piotr Baron Quintet – Jazz na Hrade” (2012).

Od 20 lat w ankiecie "Jazz Top" czytelników magazynu Jazz Forum uznawany jest za jednego z czołowych tenorzystów i sopranistów. Nominowany do "Fryderyka" jako "muzyk roku" w 2000 i 2004. Także płyty Piotra Barona "Bogurodzica" i "Sanctus, Sanctus, Sanctus" nominowano do "Fryderyka" w kategorii "płyta roku" (2000 i 2008). Na jubileusz trzydziestolecia działalności artystycznej Piotr Baron został odznaczony brązowym medalem "Zasłużony kulturze - Gloria Artis", medalem "Zasłużony dla Wrocławia" i "Złotą Odznaką" PSJ. Od 1994 do 2011 Piotr Baron prowadził swój program w Polskim Radio Wrocław, a od 2012 w radioJAZZ.fm. Recenzuje i publikuje w Jazz Forum, Men’s Health, do niedawna także w Diapazon.pl. Obecnie Piotr Baron koncertuje intensywnie w Polsce i Europie ze swoim kwintetem, a także gościnnie z wiodącymi grupami jazzowymi.

Skład zespołu:
Piotr Baron - saksofony
Adam Milwiw - Baron - trąbka
Dominik Wania - fortepian
Maciej Adamczak - kontrabas
Przemysław Jarosz - perkusja, instrumenty perkusyjne