W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Pizza, pasta i wielkie żarcie w kinie włoskim” – wykład Diany Dąbrowskiej

„Pizza, pasta i wielkie żarcie w kinie włoskim” – wykład Diany Dąbrowskiej
Data rozpoczęcia 2021-01-28
Godzina rozpoczęcia 19:00
Organizator Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Kino CSK
Udział Bezpłatny
Kategoria Wykład

Kino CSK zaprasza na 16. odcinek Akademii Kina CSK: „Pizza, pasta i wielkie żarcie w kinie włoskim” – wykład Diany Dąbrowskiej, który odbędzie się 28 stycznia 2021 o godz. 19:00.

Truizmem jest stwierdzenie, że włoska kultura stoi kuchnią i kinem. Istnieje wręcz powiedzenie, że kraje z dobrą gastronomią mogą pochwalić się równie dobrą „anatomią filmową”. Ale czy uwielbiana na całym świecie cucina italiana rzeczywiście często pojawia się w przestrzeni włoskich kadrów? Nie od dziś przecież wiadomo, że szewc bez butów chodzi…

Najbardziej znanym włoskim filmem gastronomicznym na świecie jest bez wątpienia „Wielkie żarcie” (1973) Marca Ferreriego. Ale co poza tym? W jakich kontekstach pojawia się we włoskim kinie kultowa pizza i pasta? Kto najczęściej przygotowuje dania, a kto spożywa? Czy we włoskim kinie rzeczywiście dużo się je? Czy podejście do jedzenia w kinie zmieniało się w czasie? Który z włoskich reżyserów ma największą słabość do słodyczy? Od „Złodziei rowerów” (1948) i „Złoto Neapolu” De Siki (1954), aż po „Mafioso. Człowieka mafii” Lattuady (1962), „Tacy byliśmy zakochani” Scoli (1974), „Pierwszą miłość” Garrone (2004) czy „Obiad w środku sierpnia” Di Gregorio (2008) – zapraszamy w subiektywną podróż po meandrach włoskiej filmowej gastronomii.

PROWADZĄCA:

Diana Dąbrowska – filmoznawczyni związana z Łodzią, krytyczka filmowa, animatorka kultury, organizatorka wielu wydarzeń i przeglądów filmowych. Publikowała na łamach Filmwebu, Miesięcznika KINO, Kultury Liberalnej, Ekranów, Stopklatki, Studiów Filmoznawczych, a także w tomach zbiorowych. W 2019 nominowana do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii krytyka filmowa. Na łamach polsko-włoskiego magazynu Gazzetta Italia prowadziła swoją rubrykę filmową o znamiennym tytule – „Dopóki jest kino, jest nadzieja”. Kibicka SSC Napoli.

Udział w webinarze jest bezpłatny – należy jedynie zapisać się za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego. Link do wydarzenia, które odbywa się na aplikacji ZOOM, zostanie wysłany w dniu, w którym odbywa się wykład.

AKADEMIA KINA CSK:

To propozycja dla osób, które lubią kino i chcą czerpać jeszcze większą frajdę z oglądania filmów i seriali. To regularne spotkania, podczas których w lekkiej i luźnej atmosferze poznajemy najciekawsze zjawiska w polskim i światowym kinie. Cykliczne zajęcia zazwyczaj odbywają się online na platformie Zoom lub na żywo w CSK i składają się z wykładu oraz dyskusji. Udział w Akademii jest bezpłatny.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej